Badanie ojcostwa w ciąży

Badanie ojcostwa w ciąży

Badanie ojcostwa w ciąży z krwi ma tę zaletę, że kobieta może go wykonać będąc już w 10 tygodniu ciąży. Jego wynik jest też tak samo pewny jak testu przeprowadzonego po narodzinach dziecka. Atutem testu na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego jest z kolei fakt, że oprócz informacji o ojcostwie rodzice mogą przy okazji dowiedzieć się czegoś o stanie zdrowia dziecka, ponieważ płyn owodniowy pobierany jest w trakcie badań w ciąży.

Na którą z opcji się zdecydować? Na to pytanie nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i możliwości pacjentki. Każda z opcji niesie ze sobą jakieś korzyści.

Badanie ojcostwa w ciąży z krwi pobranej jak do zwykłej morfologii

Laboratorium genetyczne izoluje z niej DNA dziecka, które znajduje się w krwioobiegu przyszłej mamy od ok. 4 tygodnia ciąży. Z każdym kolejnym dniem jest go tam coraz więcej i w 10 tygodniu osiąga taką ilość, która pozwala wykonać pewne badanie ojcostwa w ciąży. Materiał genetyczny dziecka porównywany jest następnie z materiałem genetycznym mężczyzny i na tej podstawie laboratorium stwierdza, czy jest on biologicznym ojcem tego dziecka. Jego DNA pochodzi w tym przypadku z wymazu z policzka, pobranego na specjalny patyczek.

Mówiąc o badaniu ojcostwa w ciąży z krwi nie możemy zapominać o komforcie przyszłej mamy. Dzięki temu, że materiał genetyczny dziecka izoluje się w tym przypadku z jej własnej krwi, pobranie próbek do analizy przypomina zwykłą morfologię. Nie jest to więc w żaden sposób nieprzyjemne badanie i trwa zaledwie chwilę.

Badanie ojcostwa w ciąży z krwi – jeszcze bardziej zaawansowane?

Badanie ojcostwa w ciąży z krwi nie jest typowym testem na ojcostwo. Technologia, którą wykorzystuje się do tego badania jest jeszcze bardziej zaawansowana.
W tradycyjnym teście na ojcostwo analizowanych jest od 16 do 24 markerów DNA, w teście na ojcostwo w ciąży z krwi aż 2 688. Różnica wynika stąd, że DNA dziecka izolowane z krwioobiegu matki występuje zwykle we fragmentach, a nie całych sekwencjach. Powoduje to, że jego analiza wymaga zastosowania jeszcze dokładniejszych metod. Dzięki sprawdzeniu tak dużej ilości markerów wynik testu na ojcostwo w ciąży z krwi jest jednak tak samo pewny, jak ten wykonany już po narodzinach dziecka.

Jest to również powód, dla którego na wyniku tego badania nie zobaczymy profili genetycznych jego uczestników (umieszczanych na wynikach testów realizowanych po narodzinach). Gdybyśmy chcieli wypisać na wyniku wszystkie 2 688 markery, objętościowo zajmowałby on nawet kilkaset stron. Z tak obszernego dokumentu pacjenci nie byliby w stanie wyciągnąć dla siebie żadnej wiedzy.

Badanie ojcostwa w ciąży z płynu owodniowego

Otaczający dziecko płyn owodniowy zawiera jego własne komórki. Laboratorium może je stamtąd „wyciągnąć”, następnie dostać się do znajdującego się w nich DNA dziecka i na tej podstawie przeprowadzić pewnie badanie ojcostwa w ciąży. Materiał genetyczny dziecka porównywany jest z materiałem genetycznym rodziców, który może pochodzić z dowolnej próbki – wymazu z policzka, szczoteczki do zębów maszynki do golenia, niedopałka papierosa, widelca czy kubka oraz wielu innych przedmiotów.

Żeby przeprowadzenie tego badania było jednak możliwe, najpierw trzeba pobrać niewielką próbkę płynu owodniowego. Dzięki temu, że robi się to podczas badań w ciąży, przyszli rodzice mogą dowiedzieć się jak rozwija się ich dziecko i czy nie jest obciążone jakąś wadą genetyczną, np. zespołem Downa, Edwardsa albo zespołem Pataua.

Badanie ojcostwa w ciąży – pozwala w spokoju oczekiwać narodzin dziecka

Po testy na ojcostwo w ciąży sięgają najczęściej Ci rodzice, którym niepewność w kwestii ojcostwa nie pozwala cieszyć się ze zbliżającego się rodzicielstwa. Badanie ojcostwa w ciąży dostarcza informacji, które są ważne z punktu widzenia planowania przyszłości całej rodziny. Mężczyźnie, który wie, że oczekuje narodzin własnego dziecka dużo łatwej jest nawiązać z nim emocjonalną więź i zaangażować się w późniejsze wychowanie. Psychiczny spokój jaki daje pewność co do ojcostwa jest również ważny dla samej matki, która w czasie ciąży potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Ci rodzice, którzy decydują się wykonać badanie ojcostwa w ciąży w trakcie badań prenatalnych mogą dodatkowo zyskać spokój na wieść, że ich dziecko rozwija się prawidłowo, zwłaszcza, że najczęściej nie ujawniają one żadnych nieprawidłowości.

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img