Jak prawidłowo pobrać próbki?

Sprawdź, jak pobrać próbki do testu na ojcostwo

Pobranie próbek do badania ojcostwa to nic innego jak potarcie patyczkiem zakończonym bawełnianą główką (przypominającym ten do ucha) o wewnętrzną stronę policzka. ✅ Samo pobranie jest bardzo proste i nic nie boli, dlatego też z powodzeniem można to zrobić samodzielnie w domu przy pomocy naszego zestawu. Oprócz wymazów z policzka można zdecydować się też na próbki dyskretne (takie jak smoczek, niedopałek papierosa czy włosy z cebulkami).

Tego dowiesz się z artykułu:


próbki do badania ojcostwa, jak pobrać próbki, jak pobrać próbki do testu na ojcostwo
próbki do badania ojcostwa, jak pobrać próbki, jak pobrać próbki do testu na ojcostwo


Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Do badania na ojcostwo można przekazać tak naprawdę dowolne próbki od badanych osób zawierające ich materiał genetyczny. Nadają się między innymi:

  • wymazy z policzka,
  • maszynka do golenia,
  • smoczek,
  • włosy z cebulkami,
  • butelka/puszka po napoju,
  • sztućce,
  • patyczek z loda/lizaka,
  • szczoteczka do zębów,
  • plaster z krwią,
  • podpaska,
  • prezerwatywa.

✅ Pamiętaj! Każda próbka jest tak samo pewna. Analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA są bowiem takie same bez względu na miejsce ich pobrania i nie zmienia się.

Jak przygotować się do pobrania wymazów?

Wystarczy, że na 1 h przed pobraniem próbek nie będziesz spożywał żadnych posiłków, nie pił, nie żuł gumy oraz nie palił papierosów. Można natomiast pić czystą wodę.

Jeżeli dziecko jest bardzo małe i często karmione, wymaz do testu DNA na ojcostwo można pobrać podczas snu, zaraz po przebudzeniu lub 30 minut po karmieniu.

Ważne! Zanieczyszczenie jamy ustnej przed pobraniem nie wpływa na pewność wyniku. Może natomiast spowodować, że będzie konieczne ponowne pobranie, ponieważ próbka nie będzie nadawała się do badania.

Jak pobrać próbki do testu na ojcostwo? Wymazy z policzka

⇒ Postaraj się włożyć rękawiczki

Zalecamy, aby przed wyjęciem wymazówki, ubrać rękawiczki z zestawu. Jeżeli nie możesz włożyć rękawiczek, zachowaj ostrożność i nie dotykaj gołymi rękoma strony zakończonej bawełnianą główką.

⇒ Wyjmij wymazówkę z papierowego opakowania

Delikatnie rozerwij papierowe opakowanie i wyciągnij pierwszą wymazówkę, chwytając za końcówkę niezakończoną bawełnianą główką.

⇒ Pobierz próbkę od jednej osoby

Teraz wymazówkę wsadź do buzi, przyłóż do prawego policzka  i 10-krotnie kolistymi ruchami pocieraj o wewnętrzną stronę. Następnie wymazówkę umieść z powrotem do papierowego opakowania.

Teraz wyjmij drugą wymazówkę i tę samą czynność powtórz na lewym policzku.

⇒ Opisz próbki i wypełnij formularz

Papierkowe opakowanie z pobranymi wymazami włóż do kartonowej osłonki, z której zostało wyjęte i podpisz imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia.

Wypełnij formularz zlecenia badania i podpisz się we wszystkich miejscach zaznaczonych na pomarańczowo.

⇒ Nadaj przesyłkę do laboratorium

Pobrane próbki oraz wypełniony formularz wsadź do koperty zwrotnej z zestawu i odeślij do nas pocztą lub jeśli wybrałeś opcję dodatkową „bezpłatny kurier po próbki” – zamów kuriera na stronie: https://www.geneticus.pl/kurier

Jak spakować próbki dyskretne do testu na ojcostwo?

Jeżeli do badania DNA przekazujesz próbki dyskretne, np. smoczek, maszynkę do golenia, czy włosy z cebulkami, bardzo ważne jest odpowiednie spakowanie tych próbek.

⇒ Postaraj się nie zanieczyścić próbki

Jeśli to możliwe, włóż rękawiczki lub chwyć próbkę przez chusteczkę czy papierowy ręcznik.

⇒ Spakuj każdą próbkę osobno do papierowej koperty i opisz

Włóż każdą próbkę do czystej papierowej koperty takiej jak na listy i podpisz danymi badanych osób lub „dziecko – płeć”, „domniemany ojciec”.

Ważne! Nie pakuj próbek do woreczka foliowego czy plastikowego pudełka. Tam mogłyby zapleśnieć bez dostępu powietrza.

Najczęstsze pytania

  • Czy transport kurierski/pocztowy wpłynie na jakość próbek?

Nie. Wymazówki są bardzo dobrym nośnikiem DNA i transport nie wpływa na ich jakość.

  • Ile czasu mogę przechowywać próbki w domu?

Zalecamy, aby tak do 3 dni od pobrania wysłać próbki do laboratorium. Nic jednak złego nie powinno się stać, jeżeli wymazy zostaną wysłane później.

  • Czy mogę dostarczyć inną próbkę niż wymaz z policzka?

Tak. Badamy wiele próbek, takich jak: włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, chusteczka z katarem, papieros, kubek, szklanka, dmuchany balon i wiele innych.

  • Czy wymaz z policzka mogę pobrać od niemowlaka?

Tak. Wymaz można pobrać już w drugiej dobie po urodzeniu. U tak malutkich dzieci rodzice często robią to w czasie snu. Pobranie jest bezbolesne i niewyczuwalne.

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: