Czym jest indywidualny profil uczuleniowy?

Nierozłącznymi elementami w drodze do leczenia alergii są testy alergiczne oraz wywiad lekarski. Wyniki badań na alergię mogą potwierdzić wstępną diagnozę albo rzucić całkowicie nowy obraz na dotychczasowe objawy alergii. Dowiedz się czym jest i jak wiele informacji zawiera indywidualny profil uczuleniowy, który poznasz wraz z otrzymaniem wyników badań.

Spis treści:

Indywidualny profil uczuleniowy – czym jest?

Indywidualny profil uczuleniowy to nic innego jak zestawienie wszystkich alergenów oraz części z których są one zbudowane (ekstraktów i molekuł), dostępnych w testach alergicznych w reakcji z układem immunologicznym danego Pacjenta.
W testach molekularnych takich jak np. test Alergia MAX zakres badania jest tak szeroki (analiza aż 295 alergenów), że Pacjent wraz z wynikiem badania uzyskuje pełny profil uczuleniowy, informujący go o możliwych uczuleniach względem prawie wszystkich dostępnych alergenów, a także wychwytuje on potencjalne reakcje krzyżowe między alergenami, które mogą być szczególnie niebezpieczne w konkretnym przypadku.

W przypadku testów panelowych trudno mówić o indywidualnym profilu uczuleniowym, gdzie sprawdza się maksymalnie kilkanaście alergenów z kilkuset dostępnych. Pełny indywidualny profil uczuleniowy dostępny jest więc tylko w przypadku testów molekularnych, badających najszerszy zakres alergenów. Informacje pozyskane z niego ułatwią lekarzowi postawienie właściwej diagnozy, dzięki czemu można będzie zaplanować skuteczne leczenie.

Jak wygląda indywidualny profil uczuleniowy?

Profil uczuleniowy Pacjenta przedstawiony jest w formie tabelki (przykład w poniższej grafice). Wymienione źródła alergenów są podzielone na odpowiednie kategorie, a następnie wymienione są wszystkie alergeny, do których przypisany jest poziom stężenia przeciwciał IgE, których wyższe wartości wskazują na nieprawidłową reakcję organizmu, czyli alergię.

Ile czeka się na indywidualny profil uczuleniowy?

Jak długo należy czekać, aby uzyskać informacje zawarte w indywidualnym profilu uczuleniowym? W testach molekularnych na alergie jest to zwykle kilka dni roboczych (średnio ok. 5-10 dni).

Data publikacji: , Aktualizacja: