Czy można zrobić darmowe badania DNA na ojcostwo?

Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić darmowe badania DNA na ojcostwo. Nie jest to w końcu mały wydatek. Trzeba jednak pamiętać, że test ojcostwa wykonuje się raz w życiu i że od jego wyniku może zależeć naprawdę dużo. Zatem czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ? A może to sąd może opłacić jego realizację? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić test na ojcostwo na NFZ?

Test DNA na ojcostwo nie jest związany ze zdrowiem i jego poprawą, a pewnym wykluczeniem bądź potwierdzeniem, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Z tego powodu nie ma możliwości jego refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacji NFZ podlegają tylko badania medyczne, których celem jest sprawdzenie lub poprawa stanu zdrowia.

Czy sąd opłaca test na ojcostwo?

Wiele osób myśli, że nie ma sensu robić prywatnego testu na ojcostwo – w końcu jeśli sąd zleci takie badanie, nie będzie trzeba za nie płacić… Nic bardziej mylnego!

Jeśli badanie ojcostwa realizowane jest do celów sądowych i na skierowanie sądu, tylko w dwóch szczególnych przypadkach sąd może zwolnić obie strony postępowania z opłat i przenieść całość kosztów na Skarb Państwa. Może to mieć miejsce, gdy:

  • bardzo trudna sytuacja finansowana uniemożliwia zapłatę za test – aby wykonać darmowe badanie ojcostwa, konieczne jest oczywiście szczegółowe udokumentowanie sytuacji, przedstawienie dochodów etc.
  • dziecko, w stosunku do którego ustala się ojcostwo, przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

⏩ Przypadki całkowitego zwolnienia z opłat są niezwykle rzadkie – najczęściej są to w końcu sprawy, w których stronami są osoby prywatne. Częściej sąd rezygnuje ze zlecenia badań genetycznych. Wtedy dowodami w sprawie są zdjęcia, smsy, zeznania świadków… To znacznie wydłuża całą sprawę i zwiększa koszty – im więcej rozpraw, tym są wyższe.

A jeśli już sąd skieruje na test na ojcostwo – najczęściej jest to badanie droższe od tego wykonywanego w laboratorium prywatnym. Dodatkowo nie można samodzielnie wybrać miejsca, daty i godziny pobrania.

Dlatego gdy mamy świadomość tego, iż test na ojcostwo może zostać wykorzystany w sądzie, warto pójść o krok dalej i samodzielnie wykonać to badanie. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na samym teście, a także zmniejszyć koszty sądowe związane z rozprawami, gdyż dzięki takiemu podejściu sprawa zostanie zakończona szybciej.

Czy test na ojcostwo można opłacić w ratach?

Tak – laboratoria bardzo często umożliwiają skorzystanie z korzystnych rat. Dzięki temu koszt realizacji testu zostanie rozłożony w dogodny dla niego sposób. Najpopularniejszym systemem są w tym przypadku tzw. MediRaty. Jest to pożyczka celowa o niskim oprocentowaniu. Poczytaj więcej o ratach…

✅ Dzięki temu nie musisz jednorazowo wydawać większej sumy pieniędzy i wykonanie badania nie obciąża Twojego budżetu. Masz natomiast w tym samym czasie pewny i jednoznaczny wynik badania, który pozwala Ci już działać dalej i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące przyszłości całej Twojej rodziny.


Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

3.5/5 - (6 głosów / głosy)
Data publikacji: , Aktualizacja: