Czy można zrobić darmowe badania DNA na ojcostwo?

Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić darmowe badania DNA na ojcostwo. Nie jest to w końcu mały wydatek. Trzeba jednak pamiętać, że test ojcostwa wykonuje się raz w życiu i że od jego wyniku może zależeć naprawdę dużo. Zatem czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ? A może to sąd może opłacić jego realizację? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić test na ojcostwo na NFZ?

Test DNA na ojcostwo nie jest związany ze zdrowiem i jego poprawą, a pewnym wykluczeniem bądź potwierdzeniem, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Z tego powodu nie ma możliwości jego refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacji NFZ podlegają tylko badania medyczne, których celem jest sprawdzenie lub poprawa stanu zdrowia.
darmowe badania ojcostwa, darmowe badania DNA na ojcostwo

Czy sąd opłaca test na ojcostwo?

Wiele osób myśli, że nie ma sensu robić prywatnego testu na ojcostwo – w końcu jeśli sąd zleci takie badanie, nie będzie trzeba za nie płacić… Nic bardziej mylnego!

Jeśli badanie ojcostwa realizowane jest do celów sądowych i na skierowanie sądu, tylko w dwóch szczególnych przypadkach sąd może zwolnić obie strony postępowania z opłat i przenieść całość kosztów na Skarb Państwa. Może to mieć miejsce, gdy:

  • bardzo trudna sytuacja finansowana uniemożliwia zapłatę za test – aby wykonać darmowe badanie ojcostwa, konieczne jest oczywiście szczegółowe udokumentowanie sytuacji, przedstawienie dochodów etc.
  • dziecko, w stosunku do którego ustala się ojcostwo, przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Przypadki całkowitego zwolnienia z opłat są niezwykle rzadkie – najczęściej są to w końcu sprawy, w których stronami są osoby prywatne. Częściej sąd rezygnuje ze zlecenia badań genetycznych. Wtedy dowodami w sprawie są zdjęcia, smsy, zeznania świadków… To znacznie wydłuża całą sprawę i zwiększa koszty – im więcej rozpraw, tym są wyższe.

A jeśli już sąd skieruje na test na ojcostwo – najczęściej jest to badanie droższe od tego wykonywanego w laboratorium prywatnym.

Czy test na ojcostwo można opłacić w ratach?

Tak – laboratoria bardzo często umożliwiają skorzystanie z korzystnych rat. Dzięki temu koszt realizacji testu zostanie rozłożony w dogodny dla niego sposób. Najpopularniejszym systemem są w tym przypadku tzw. MediRaty. Jest to pożyczka celowa o niskim oprocentowaniu. Poczytaj więcej o ratach…