Analiza 24 markerów DNA
Zdecydowana większość laboratoriów genetycznych wykonujących testy na ojcostwo analizuje 16 markerów DNA. Jest to wystarczająca ilość do wydania pewnego i wiarygodnego wyniku. Warto jednak wspomnieć o tym, że test wykonany na podstawie większej liczby markerów to wynik zgodny z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii bez udziału mamy w badaniu. Badanie DNA na 24 markerach DNA to obecnie złoty standard na rynku, realizowane na odpowiedniej puli markerów.
Warto wybrać właśnie takie badanie, aby mieć pewność jednoznacznego wyniku nawet bez udziału matki w badaniu. Wtedy wystarczy włączyć próbki tylko ojca i dziecka, co jest wygodniejsze i dyskretniejsze dla wielu pacjentów.
Co to są markery genetyczne?
Markery genetyczne to nic innego jak odcinki genomu ludzkiego, które przedstawione są za pomocą dwóch liczb. Jedna z nich dziedziczona jest po matce, a druga po ojcu. W wyniku przeprowadzonej analizy uzyskuje się profil genetyczny, który jest niepowtarzalny dla każdej osoby uczestniczącej w badaniu. Wyjątek stanowią bliźnięta jednojajowe.
Badanie ojcostwa polega na porównaniu profilu DNA od ojca z profilem genetycznym od dziecka. Jeżeli w każdym z badanych markerów jedna z dwóch wspomnianych wyżej liczb jest wspólna dla ojca i dziecka, wtedy mówimy o potwierdzeniu ojcostwa. W przypadku kiedy takich różnic jest co najmniej 4, mówimy o wykluczeniu ojcostwa.
Czy warto zatem wykonać rozszerzony test ojcostwa?
Zdecydowanie tak. Wykonując badanie DNA na ojcostwo rozszerzone – na podstawie 24 markerów DNA – zyskują Państwo:
- Wynik testu ojcostwa z prawdopodobieństwem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii, które wynosi przy potwierdzeniu ojcostwa ponad 99,9999%. Wykonanie rozszerzonej analizy zalecane jest przede wszystkim w sytuacji kiedy w badaniu biorą udział tylko dwie osoby (ojciec i dziecko).
- Niższe ryzyko otrzymania wstępnie niejednoznacznego rezultatu: sytuacja ta wymaga włączenie do badania matki.
Test na ojcostwo wykonywany prywatnie, dla własnej informacji, nie wymaga, aby w badaniu uczestniczyła matka. Dlatego też pobierając próbkę od ojca i dziecka, warto zastanowić się nad badaniem rozszerzonym, gdzie analizowanych jest 24 markery DNA.
Więcej informacji:
Data publikacji: , Aktualizacja: