Jak prawidłowo pobrać próbki?

Jak prawidłowo pobrać próbki

Pobranie próbek do badania ojcostwa to nic innego jak potarcie patyczkiem zakończonym bawełnianą główką (przypominającym ten do ucha) o wewnętrzną stronę policzka. Samo pobranie jest bardzo proste i nic nie boli, dlatego też z powodzeniem można to zrobić samodzielnie w domu przy pomocy naszego zestawu.

Test ojcostwa – przygotowanie do pobrania wymazów

Wystarczy, że na 1-2h przed pobraniem próbek nie będziesz spożywał żadnych posiłków, nie pił kawy, herbaty czy też innych słodkich napojów, nie żuł gumy oraz nie palił papierosów. Można natomiast pić czystą wodę.

Jeżeli dziecko jest bardzo małe i często karmione, wymaz można pobrać podczas snu, zaraz po przebudzeniu lub 30 min. po karmieniu.

Test ojcostwa – pobranie wymazów

⇒ Postaraj się włożyć rękawiczki

Zalecamy, aby przed wyjęciem wymazówki, ubrać rękawiczki z zestawu. Jeżeli nie możesz włożyć rękawiczek, zachowaj ostrożność i nie dotykaj gołymi rękoma strony zakończonej bawełnianą główką.

⇒ Wyjmij wymazówkę z papierkowego opakowania

Delikatnie rozerwij papierowe opakowanie i wyciągnij pierwszą wymazówkę, chwytając za końcówkę niezakończoną bawełnianą główką.

⇒ Pobierz próbkę od jednej osoby

Teraz wymazówkę wsadź do buzi, przyłóż do prawego policzka  i 10-krotnie kolistymi ruchami pocieraj o wewnętrzną stronę. Następnie wymazówkę umieść z powrotem do papierowego opakowania.

Teraz wyjmij drugą wymazówkę i tę samą czynność powtórz na lewym policzku.

⇒ Opisz próbki i wypełnij formularz

Papierkowe opakowanie z pobranymi wymazami włóż do kartonowej osłonki, z której zostało wyjęte i podpisz imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia.

Wypełnij formularz zlecenia badania i podpisz się we wszystkich miejscach zaznaczonych na pomarańczowo.

⇒ Nadaj przesyłkę do laboratorium

Pobrane próbki oraz wypełniony formularz wsadź do koperty zwrotnej z zestawu i odeślij do nas pocztą lub jeśli wybrałeś opcję dodatkową „bezpłatny kurier po próbki”, zadzwoń pod numer: 575 347 086

Najczęstsze pytania

  • Czy transport kurierski/pocztowy wpłynie na jakość próbek?

Nie. Wymazówki są bardzo dobrym nośnikiem DNA i transport nie wpływa na ich jakość.

  • Ile czasu mogę przechowywać próbki w domu?

Zalecamy, aby tak do 3 dni od pobrania wysłać próbki do laboratorium. Nic jednak złego nie powinno się stać, jeżeli wymazy zostaną wysłane później.

  • Czy mogę dostarczyć inną próbkę niż wymaz z policzka?

Tak. Badamy wele próbek, takich jak: włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, chusteczka z katarem, papieros, kubek, szklanka, dmuchany balon i wiele innych.

  • Czy wymaz z policzka mogę pobrać od niemowlaka?

Tak. Wymaz można pobrać już w drugiej dobie po urodzeniu.

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki