Pewny wynik badania na ojcostwo

Dane osób badanych, profile genetyczne, 24 markery DNA – zobacz, co zawiera przykładowy wynik badania ojcostwa

Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest to, aby otrzymać PEWNY wynik badania ojcostwa. W końcu taki test wykonuje się tylko raz w życiu, a od jego rezultatu często zależy przyszłość. Wynik badania DNA realizowanego w Geneticus jednoznaczne potwierdzi lub wykluczy ojcostwo. A co więcej – test ojcostwa można u nas zrobić bez pisemnej zgody matki (do uzyskania wyniku z danymi osobowymi wystarczy podpis jednego prawnego opiekuna).

Tego dowiesz się z artykułu:

Co zawiera wynik badania na ojcostwo?

Otrzymasz raport z badania ojcostwa, na którym znajdą się m.in.

  • Dane osób badanych – jeśli wykonujesz badanie na podstawie wymazów z policzka lub próbek dyskretnych (gdy dziecko ma poniżej 16 lat), na wyniku mogą znaleźć się dane osobowe uczestników. Taki rezultat można przedstawić drugiej stronie, a także wykorzystać w sądzie, np. w sprawach o ustalenie ojcostwa czy alimenty. Sąd przychylniej patrzy na wyniki z danymi osobowymi.
  • Profile genetyczne osób badanych – określany jako „genetyczny odcisk palca”. Profil genetyczny będzie się składał z 24 markerów DNA. Można powiedzieć, że jest to dowód z rzetelnie przeprowadzonego badania DNA na ojcostwo. Jest on unikalny dla każdego człowieka, określany jako „genetyczny odcisk palca”. Składa się z ciągu liczb, zwanych markerami, odziedziczonych w połowie po mamie, a w połowie po tacie.
  • Słowna interpretacja wyniku – na wyniku pojawi się słowny opis otrzymanego rezultatu.W przypadku potwierdzenia ojcostwa pojawi się adnotacja:„Prawdopodobieństwo biologicznego ojcostwa wynosi powyżej 99.9999%,w związku z tym ojcostwo badanego domniemanego ojca w stosunku do badanego dziecka zostało praktycznie potwierdzone.” W przypadku wykluczenia  ojcostwa pojawi się następujący opis:„Biologiczne ojcostwo badanego domniemanego ojca wobec badanego dziecka zostało w 100% wykluczone.”
  • Opis stosowanej metodybadania DNA to jedyna skuteczna metoda ustalenia ojcostwa. Każda próbka przechodzi przez kilka etapów badania, aż do uzyskania wyniku
  • Pieczątki i podpisy osób wykonujących i zatwierdzających test – na końcu dokumentu osoby wykonujące i zatwierdzające badanie (diagności laboratoryjni) podbiją się imienną pieczątką oraz składają swoje podpisy. Obecnie są to podpisy elektroniczne, równoważne z ręcznymi.

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć cały wynik!

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo z danymi osobowymi?

Najtańsze na rynku testy na ojcostwo bardzo często oferują tylko badania anonimowe. A dodatkowo – zwykle pod dzieckiem muszą podpisać się oboje rodzice. Chociaż na początku wydaje się, że dane osobowe nie będą potrzebne, wyobraź sobie sytuację…

⏩ Robisz test DNA na ojcostwo dla siebie – właściwie masz pewność, że wyjdzie wynik potwierdzający. Tymczasem okazuje się, że… wcale nie jesteś ojcem! W takim momencie pewnie będziesz chciał wykorzystać wynik dalej, np. pokazać go w sądzie, prokuraturze lub chociaż matce dziecka. Wynik z danymi osobowymi będzie dla nich bardziej wiarygodny.

Czy wynik badania na ojcostwo jest pewny?

Tak – badania wykonywane w Geneticus są pewne. Do najważniejszych czynników gwarantujących pewność należą:

  • analiza aż 24 markerów DNA – co pozwala wydać pewny wynik nawet przy badaniu tylko ojca i dziecka
  • wynik zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii – czyli potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999% i wykluczenie 100%
  • doświadczenie w badaniach DNA – coraz częściej badania na ojcostwo wykonują zwykłe laboratoria analityczne, natomiast my posiadamy wieloletnie doświadczenie w analizie DNA
  • wysokiej jakości odczynniki – pracujemy na najwyższej jakości odczynnikach w przeciwieństwie do laboratoriów, które wykorzystuję te „domowej roboty” bez walidacji

Czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Wielu naszych Pacjentów wykorzystuje wyniki badań na ojcostwo (również tych, które były realizowane tylko z udziałem dziecka i ojca) w sądzie. W niektórych sytuacjach są to dowody wstępne (aby sprawa w ogóle mogła się rozpocząć), a innym razem – rozstrzygające.

⏩ Stawienie się na rozprawę już z gotowym wynikiem testu na ojcostwo pozwala oszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Wbrew pozorom sądy same z siebie rzadko kierują na badania DNA, a udostępnienie im wyniku często pozwala szybciej wydać postanowienie sądu.

Wiele osób ponadto myśli, że jeśli sąd skieruje na test, to uczestnicy badania będą zwolnieni z opłaty. Nic bardziej mylnego – Skarb Państwa opłaca testy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej za badania ze skierowania z sądu płacą strony, a takie badania są droższe (kosztują ok. 2000 złotych).

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: