Badanie na ojcostwo – czy choroba może wpłynąć na wynik testu?

Próbki do testu na ojcostwo możesz pobrać, nawet będąc chorym. Twój stan zdrowia nie zmieni bowiem w żaden sposób jego wyniku. Nie martw się więc, jeśli przed samym pobraniem próbek Ciebie lub dziecko „rozłożyła” grypa czy  przeziębienie.

Nie będziesz musiał przekładać terminu pobrania, ponieważ badanie na ojcostwo i tak da pewny oraz jednoznaczny wynik. Bez znaczenia pozostają również leki zażywane przez Was podczas choroby.

Badanie na ojcostwo – kaszel, katar, ból gardła nie są przeszkodą do wykonania testu

Kondycja zdrowotna nie jest czynnikiem, który mógłby w jakikolwiek sposób zmienić końcowy wynik testu DNA na ojcostwo. Podobnie jak używki (narkotyki, papierosy, alkohol), dieta czy wiek. Zestaw genów, który otrzymaliśmy od naszych rodziców już w chwili poczęcia, pozostaje niezmienny aż do końca życia.

Żaden zewnętrzny czynnik nie jest w stanie na niego wpłynąć. Materiał genetyczny, który znajduje się we wszystkich jądrzastych komórkach naszego ciała, jest też wszędzie taki sam.

To wszystko sprawia, że badanie ojcostwa możesz wykonać z dowolnej próbki – wymazu z policzka, maszynki do golenia, chusteczki z katarem, szklanki, kilku sztuk włosów wyrwanych z cebulkami – w dowolnym czasie i co ważne, bez względu na stan zdrowia, a więc również w trakcie choroby.

To może Cię zainteresować: Czy całowanie może zafałszować wynik testu na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo – 1 godzinę przed pobraniem próbek odstaw tabletki do ssania

To samo dotyczy stosowanych głównie u dzieci syropów i innych leków w płynie, a także popularnych w ostatnim czasie lizaków i cukierków na ból gardła. 1 godzinę przed pobraniem materiałów do badania DNA na ojcostwo nie powinno się już też jeść żadnych pokarmów, pić słodkich napojów, żuć gumy i palić papierosów.

Jeśli dziecko, które razem z Tobą uczestniczy w badaniu jest małe i nie może mieć tak długiej przerwy od jedzenia, czas ten możesz zmniejszyć do 30 minut. Zadajesz sobie pewnie pytanie: skoro DNA jest niezmienne, a wynik zawsze pewny, to dlaczego test ojcostwa wymaga takich właśnie przygotowań?

Chodzi o to, aby w buzi pacjenta nie zalegały żadne resztki pokarmu. Niezastosowanie się do ww. zaleceń, nie zamyka oczywiście drogi do realizacji badania genetycznego. Może ją co najwyżej trochę skomplikować i wydłużyć czas oczekiwania na wynik.

Laboratorium genetycznemu dużo łatwej jest jednak ustalić profil DNA badanego, jeśli wymaz z policzka na postawie którego wykonywane jest badanie na ojcostwo, nie zostało zabrudzone pokarmem, albo inną substancją. Stąd też konieczność wstrzymania się od jedzenia, picia napojów typu sok czy cola, palenia papierosów i żucia gumy. Dopuszczalne jest spożywanie jedynie czystej wody.

Ciekawy artykuł: Czy da się sfałszować test na ojcostwo?