Czy badania ojcostwa da się zrealizować bez udziału ojca?

test na ojcostwo bez udziału ojca, test na ojcostwo bez ojcaPotencjalny ojciec dziecka zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby i zastanawiasz się, czy przeprowadzenie testu na ojcostwo bez jego udziału jest możliwe? ✅ Tak! Nawet nie mając dostępu do potencjalnego ojca dziecka, możesz wykonać pewne badania ojcostwa. Przy tego typu zleceniach laboratoria genetyczne posługują 3 sprawdzonymi i pewnymi metodami.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy możliwy jest test na ojcostwo bez ojca?

⏩ Tak – fizyczny udział domniemanego ojca nie jest konieczny do przeprowadzenia badania DNA. Można wykorzystać materiał genetyczny, który należy/należał do niego lub przeprowadzić badania pokrewieństwa (zamiast materiału od ojca, badając dziecko i krewnych mężczyzny).

Badania ojcostwa możesz wykonać nawet wtedy, gdy potencjalny ojciec dziecka nie żyje, decydując się przy tym na jedną z trzech dostępnych metod. Przy wyborze sposobu analizy – jeśli nie ma możliwości pozyskania próbek od domniemanego ojca – niezwykle istotna jest jednak płeć osób, które mają być uczestnikami testu.

Jak sprawdzić ojcostwo bez udziału ojca? 3 sprawdzone metody

W zależności od sytuacji Twojej rodziny do wyboru są 3 metody sprawdzenia ojcostwa zmarłego lub nieobecnego mężczyzny.

Badania ojcostwa na podstawie próbek dyskretnych od ojca

Przedmioty takie jak szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, zużyta chusteczka higieniczna czy zaschnięta plama krwi mogą być nośnikiem materiału genetycznego potencjalnego ojca dziecka. Dlatego jeśli posiadasz po zmarłym mężczyźnie jakieś rzeczy osobiste, możesz je dostarczyć laboratorium do badania DNA.

Pracownicy sprawdzą, czy znajduje się na nich jego DNA, a jeśli tak, to na podstawie tych właśnie próbek wykonają badania ojcostwa. Wynik analizy będzie tak samo pewny, jak wtedy, gdy materiał genetyczny pochodzi z wymazu z policzka.

Badania ojcostwa na podstawie analizy chromosomu Y

W związku z tym, że chromosom Y posiadają wyłącznie przedstawiciele płci męskiej, laboratorium korzysta z tego rozwiązania tylko wtedy, gdy dziecko uczestniczące w teście jest chłopcem. Oprócz dziecka do badania na ojcostwo angażuje się wówczas męskich członków rodziny zmarłego mężczyzny – brata, ojca, dziadka.

Chromosom Y jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie w niezmienionej formie, więc u wszystkich męskich członków danej rodziny powinien on wyglądać identycznie. I to właśnie dzięki temu da się ustalić ojcostwo przy użyciu tej metody – porównując chromosom Y u mężczyzn należących do rodziny zmarłego.

Badania ojcostwa na podstawie próbek DNA od krewnych

Gdy dziecko uczestniczące w teście DNA na ojcostwo jest dziewczynką i nie ma możliwości przeprowadzenia analizy chromosomu Y, laboratorium korzysta z tzw. analizy statystycznej. Porównuje się wtedy nie chromosom Y, a profil genetyczny, na którego składa się zbiór charakterystycznych miejsc na DNA badanych osób (markerów genetycznych).

W utworzonych profilach genetycznych szuka się cech wspólnych i przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego oblicza prawdopodobieństwo pokrewieństwa. Uczestnikami takiego badania DNA na ojcostwo mogą być dowolni krewni zmarłego potencjalnego ojca, bez względu na ich płeć.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo bez udziału ojca?

Gdy dana osoba nie żyje lub nie ma z nią żadnego kontaktu, do badania DNA można śmiało przekazać materiały używane przez nią wcześniej. Do próbek przekazywanych przez rodzinę do testu należą między innymi:

  • maszynka do golenia,
  • pędzel do golenia,
  • szczoteczka do zębów,
  • buty, np. sandały czy klapki zakładane na gołą stopę,
  • czapka/kapelusz,
  • szczotka/grzebień z włosami,
  • sztuczna szczęka,
  • plamy krwi na chusteczce/tkaninie,
  • niedopałek papierosa,
  • ustnik z fajki/e-papierosa.

Czy test na ojcostwo bez ojca jest pewny?

Test na ojcostwo na podstawie próbek od domniemanego ojca jest zwykłym badaniem ojcostwa – czyli wykorzystującym próbki od ojca i dziecka. ✅ Laboratorium wydaje pewny i jednoznaczny wynik zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Należy jednak pamiętać, że analizowane są próbki dostarczone przez Pacjenta, dlatego rodzina musi mieć pewność, że są to przedmioty od odpowiedniej osoby.

Również badania pokrewieństwa, w których nie wykorzystuje się próbek od domniemanego ojca a od jego krewnych – są pewne i jednoznaczne. Nowoczesna genetyka pozwala rozwiązać wiele wątpliwości i rodzinnych spraw.

Ile kosztuje sprawdzenie ojcostwa bez udziału ojca?

To, ile kosztuje sprawdzenie ojcostwa bez udziału ojca, jest zależne od rodzaju badania: czy jest to test ojcostwa na podstawie próbek dyskretnych czy może badanie pokrewieństwa.

Sprawdź >>> CENNIK <<<

Data publikacji: , Aktualizacja: