Sądowy test na ojcostwo ✔ bez skierowania z sądu ✔ pewny wynik

Na czym polega test na ojcostwo do sądu?

Badanie ojcostwa na potrzeby spraw sądowych można wykonać bez skierowania z sądu. Wystarczy zgłosić się do laboratorium i powiedzieć, że test ma być wykonany do celów sądowych.

W sądowym teście na ojcostwo zachowana jest formalna procedura pobrania próbek, która odbywa się w placówce medycznej w obecności upoważnionego lekarza lub diagnosty. W teście na ojcostwo do sądu biorą udział 3 osoby: ojciec, matka i dziecko. Do wyniku ekspert pełniący funkcję biegłego sądowego wystawia opinię.

✅ Pamiętaj! Jeśli w teście DNA na ojcostwo nie może wziąć udziału matka dziecka, wynik testu prywatnego również możesz wykorzystać w sądzie. Często bywa nawet dowodem wystarczającym.

Test na ojcostwo do sądu – tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest sądowy test na ojcostwo?

W przypadku badań prywatnych próbki pobiera się samodzielnie, natomiast w testach sądowych zachowana jest oficjalna procedura pobrania próbek.

Procedura sądowa w teście na ojcostwo obejmuje pobranie próbek od dziecka, matki i domniemanego ojca w placówce w obecności świadków. Dodatkowo sprawdzana jest tożsamość wszystkich badanych osób i wykonywane są zdjęcia. Wynika to z tego, że sąd musi mieć pewność od kogo próbki zostały pobrane. Do wyniku badania dołączona zostaje ekspertyza eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego.

⏩ Wynik badania na ojcostwo, niezależnie od tego czy jest wykonywany prywatnie czy dla sądu z pełną procedurą, jest taki sam – pewny i jednoznaczny. Laboratorium nie rozdziela zleceń w czasie analizy, a wykorzystuje te same metody i odczynniki.

Do jakich spraw można wykorzystać wynik badania ojcostwa?

Wynik testu na ojcostwo jako dowód można wykorzystać między innymi w sprawach o:

Jest również przydatny w sytuacji, gdy minął termin zaprzeczenia ojcostwa i koniecznie jest przekonanie prokuratora, że wniesienie pozwu będzie zasadne.

⏩ W sądzie możesz wykorzystać zarówno wynik badania DNA na ojcostwo z pełną procedurą sądową, jak i tego bez udziału matki. W tym drugim przypadku warto jednak zadbać o obecność danych osobowych na dokumencie – wtedy rezultat będzie bardziej wiarygodny dla sądu czy prokuratora. Poczytaj więcej, dlaczego dane osobowe mogą być kluczowe…

Ile kosztuje test na ojcostwo do sądu?

Cena testu na ojcostwo do sądu jest zwykle trochę wyższa niż badania prywatnego – ze względu na konieczność dołączenia ekspertyzy.

Więcej możesz poczytać tutaj: TEST NA OJCOSTWO CENA

Kto płaci za sądowy test na ojcostwo?

To, kto płaci za sądowy test na ojcostwo, jest zależne od kilku czynników. Jeśli to badanie zlecane prywatnie, płaci za nie osoba zlecająca – chyba że uczestniczy badania umówią się między sobą inaczej.

W przypadku badania DNA zlecanego przez sąd – najczęściej płacą strony postępowania (zwykle przegrana, jednak zależy to od ustaleń sądu). Chociaż wiele osób ma nadzieję, że Skarb Państwa pokryje koszt testu na ojcostwo, dzieje się tak bardzo rzadko i tylko w określonych sytuacjach, np. gdy dziecko przebywa w zakładzie wychowawczym. Nie ma sensu więc liczyć na to, że sąd opłaci nasze badania DNA.

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed sprawą w sądzie?

Wynik testu na ojcostwo warto posiadać jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy. Chociaż wiele osób czeka, aż to sąd zleci badanie… Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed sprawą w sądzie?

✅ Oszczędzisz pieniądze – jeśli to sąd zleci test na ojcostwo, z dużym prawdopodobieństwem będzie on dużo droższy niż zlecony bez jego skierowania. Najczęściej zdarza się jednak, że sąd rozpatruje sprawę na podstawie zeznań świadków, zdjęć czy smsów. To powoduje, że koniecznych jest co najmniej kilka rozpraw, a to kosztuje.

✅ Oszczędzisz czas i nerwy – gotowy wynik badania na ojcostwo to bardzo często dowód wystarczający, który powoduje, że wszystko zamyka się w 1-2 rozprawach. Szybciej można więc cieszyć się wyrokiem i podjąć dalsze kroki czy decyzje.

✅ Możesz wybrać dogodny termin i miejsce badania – jeśli sam zlecisz badanie prywatnie, masz możliwość wybrania daty i miejsca, gdzie ma się ono odbyć. Jeśli zostanie zlecone przez sąd, wszystko będzie narzucone z góry.

Więcej informacji:

.

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img
Data publikacji: , Aktualizacja: