Badanie ojcostwa w ciąży? To możliwe już od 8 tygodnia! ➡ Sprawdź!

Pewny test na ojcostwo w ciąży – odzyskaj spokój jeszcze przed porodem

Test na ojcostwo w ciąży zrobisz już od 8. tygodnia i jest to najwcześniej dostępne badanie tego typu na świecie. Co ważne: wynik badania na tym etapie jest pewny jak testu po narodzinach dziecka. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na odzyskanie spokoju przed porodem. Możesz wykonać badanie na ojcostwo w ciąży na podstawie krwi matki lub płynu owodniowego i dowolnych próbek rodziców.

Na którą z opcji się zdecydować? Na to pytanie nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i możliwości pacjentki.

⭐ Wykonanie badania na ojcostwo w ciąży jest bardzo WYGODNE. Oprócz wizyty w przychodni dostępne jest rozwiązanie w 100% DOMOWE 🏠 – wizyta pielęgniarki pod wskazanym adresem. Od domniemanego taty próbki pobierzesz natomiast także samodzielnie (również dyskretnie) ⭐

A jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zrobić badania na etapie ciąży (np. chcesz wykorzystać tylko próbki dziecka i ojca – bez próbek matki) – badanie DNA zrobisz od 2 doby życia.

Badania ojcostwa w ciąży – tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia? Badanie z krwi matki

Badanie ojcostwa w ciąży z krwi nie jest typowym testem na ojcostwo. Technologia, którą wykorzystuje się do tego badania jest jeszcze bardziej zaawansowana. W tradycyjnym teście na ojcostwo analizowanych jest od 16 do 34 markerów DNA, w teście na ojcostwo w ciąży z krwi aż do 2304.

W przypadku badania na ojcostwo w ciąży z krwi laboratorium genetyczne izoluje z niej DNA dziecka, które znajduje się w krwiobiegu przyszłej mamy od ok. 4 tygodnia ciąży. Z każdym kolejnym dniem jest go tam coraz więcej i w 8 tygodniu osiąga taką ilość, która pozwala wykonać pewne badanie ojcostwa w ciąży.

Materiał genetyczny dziecka porównywany jest następnie z materiałem genetycznym mężczyzny i na tej podstawie laboratorium stwierdza, czy jest on biologicznym ojcem tego dziecka. Jego DNA pochodzi w tym przypadku z wymazu z policzka, pobranego na specjalny patyczek. Wymaz pobrać można również w przychodni czy w czasie domowej wizyty, a także samodzielnie w domu (zestaw wysyłany jest pod wskazany adres).

✅ Mówiąc o badaniu DNA na ojcostwo w ciąży z krwi, nie możemy zapominać o komforcie przyszłej mamy. Dzięki temu, że materiał genetyczny dziecka izoluje się w tym przypadku z jej własnej krwi, pobranie próbek do analizy przypomina zwykłą morfologię. Jest to więc badanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne!

Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia? Badanie z płynu owodniowego

Otaczający dziecko płyn owodniowy zawiera jego własne komórki. Laboratorium może je stamtąd „wyciągnąć”, następnie dostać się do znajdującego się w nich DNA dziecka i na tej podstawie przeprowadzić pewnie badanie ojcostwa w ciąży.

Materiał genetyczny dziecka porównywany jest z materiałem genetycznym rodziców, który może pochodzić z dowolnej próbki – wymazu z policzka, szczoteczki do zębów maszynki do golenia, niedopałka papierosa, widelca czy kubka oraz wielu innych przedmiotów.

Żeby przeprowadzenie tego badania genetycznego było jednak możliwe, najpierw trzeba pobrać niewielką próbkę płynu owodniowego. Dzięki temu, że robi się to podczas badań w ciąży, przyszli rodzice mogą dowiedzieć się, jak rozwija się ich dziecko i czy nie jest obciążone jakąś wadą genetyczną, np. zespołem Downa, Edwardsa albo zespołem Patau.

⏩ Płyn owodniowy pobierany jest przez najlepszych lekarzy specjalistów w Polsce, którzy korzystają z najnowocześniejszego sprzętu.

Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

Czy wynik badania na ojcostwo w ciąży jest pewny?

Tak – wynik testu na ojcostwo w ciąży jest pewny. Fragmenty DNA analizowane w tym teście ojcostwa są niezmienne i ustalone już w momencie poczęcia. Badanie realizowane jeszcze przed porodem pozwala więc jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

Ile kosztuje badanie na ojcostwo w ciąży?

Koszt badania na ojcostwo w ciąży waha się od ok. 2000 złotych do ok. 7000 złotych. Wszystko zależy od tego, na który wariant się zdecydujesz.

Poczytaj więcej w cenniku: >> Test na ojcostwo cena <<

Dlaczego warto zrobić badania na ojcostwo w ciąży?

Po testy na ojcostwo w ciąży sięgają najczęściej Ci rodzice, którym niepewność w kwestii ojcostwa nie pozwala cieszyć się ze zbliżającego się rodzicielstwa. Badanie ojcostwa w ciąży dostarcza informacji, które są ważne z punktu widzenia planowania przyszłości całej rodziny.

Mężczyźnie, który wie, że oczekuje narodzin własnego dziecka dużo łatwej jest nawiązać z nim emocjonalną więź i zaangażować się w późniejsze wychowanie.

Psychiczny spokój jaki daje pewność co do ojcostwa jest również ważny dla samej matki, która w czasie ciąży potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.

⏩ Pamiętaj! Wiele osób decyduje się na wykonanie takiego testu przed podjęciem decyzji o uznaniu ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Uznać ojcostwo można już w ciąży, dzięki czemu po narodzinach dziecka mężczyzna jest automatycznie jego ojcem prawnym. Może więc np. samodzielnie zarejestrować swoją pociechę.

Ci rodzice, którzy decydują się wykonać badanie ojcostwa w ciąży w trakcie badań prenatalnych mogą dodatkowo zyskać spokój na wieść, że ich dziecko rozwija się prawidłowo, zwłaszcza, że najczęściej nie ujawniają one żadnych nieprawidłowości. Badania dają więc podwójną pewność: co do ojcostwa oraz co do zdrowia maluszka.

A jeśli nie ojcostwo w ciąży?

Jeżeli z jakiegoś względu nie masz możliwości wykonania badania na etapie ciąży (np. nie chcesz włączać próbek od matki) – pewne badanie na ojcostwo zrobisz od 2 doby życia dziecka. To bardzo wcześnie! Przykładowo na rejestrację w USC masz 21 dni, więc spokojnie zdążysz z wynikiem przed rejestracją.

✅ Do badania po narodzinach wystarczą próbki ojca i dziecka. Mogą być dowolne, również te dyskretne takie jak smoczek, szczoteczka do zębów czy niedopałek papierosa.

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Data publikacji: , Aktualizacja: