Testy na ojcostwo za 500 zł? Uważaj na tanie badania DNA!

Jak nie dać się nabić w butelkę i zyskać pewny wynik na całe życie?

Chcesz zrobić badanie na ojcostwo i szukasz tego odpowiedniego dla siebie. Nie do końca wiesz, czym się kierować, dlatego zwracasz uwagę na cenę… Na rynku widzisz w końcu bardzo tanie testy – nawet za 500 złotych! 📍 Rzeczywiście niska cena kusi, ale czy to ona jest najważniejsza?

Sprawdź, dlaczego na tak tanie badania trzeba bardzo uważać. Tym bardziej, że w przypadku testu na ojcostwo musisz mieć absolutną pewność, bo wynik może przecież zmienić Twoje życie.


Zanim skusisz się niską ceną, zwróć przede wszystkim uwagę:

ile miejsc na DNA będzie badanych (tanie badania to często 16-21 markerów genetycznych, a to zdecydowanie za mało przy badaniu tylko ojca i dziecka – pewne badanie obejmuje min. 24 markery);

czy wymagana jest pisemna zgoda obojga rodziców (tanich badań wcale nie zrobisz dyskretnie…);

jakie próbki można przekazać do badania (za 500 zł będą to tylko wymazy, a co jeśli zależy Ci np. na smoczku, włosach czy niedopałku papierosa?);

✅ czy uzyskasz wiarygodny wynik (upewnij się czy wynik będzie zawierał dane osób badanych i ich profile genetyczne. W przypadku taniego badania uzyskasz informację na zasadzie – profil A, profil B);

czy w cenie masz jakąkolwiek gwarancję na próbki (być może jeśli nie uda się zrobić badania na przesłanych próbkach, za kolejne zapłacisz nawet 200-300 zł!);

czy masz do czynienia z ofertą pośrednika (który zbiera badania z różnych placówek i tak naprawdę nie zna się na rzeczy) czy z laboratorium genetycznym.


Tego dowiesz się z artykułu:

Czy testy na ojcostwo za 500 zł są dobrej jakości?

Zdarza się, że laboratoria wykorzystują niewiedzę pacjentów, oferując im badania w niskiej cenie – ale niestety również niskiej jakości.

Aby wynik testu był wiarygodny, laboratorium powinno regularnie brać udział w kontrolach zewnętrznych i organizować również kontrole wewnętrzne. To wszystko kosztuje, wymaga np. wykorzystania sprowadzanych próbek referencyjnych czy szkolenia pracowników.

⏩ Doświadczenie i fachowość wymagają konkretnych środków finansowych – w przypadku badań za 500 zł to właśnie na kontrolach i procedurach próbuje się zaoszczędzić.

testy na ojcostwo za 500 zł, test na ojcostwo za 500 zł

Jakie mogą być ukryte koszty w testach na ojcostwo za 500 zł?

500 zł to zwykle cena… początkowa. Bardzo często okazuje się, że musisz potem po prostu dopłacić. I to za takie podstawowe elementy jak:

 • zestaw do pobrania próbek (może kosztować od 50 do 100 zł),
 • wysyłka zestawu do Ciebie, wysyłka próbek do laboratorium, wysyłka papierowego wyniku do Ciebie (w sumie ok. 40-60 zł),
 • wynik w języku polskim (wynik w języku angielskim musisz przetłumaczyć samodzielnie na swój koszt ok. 100-200 zł),
 • dodatkowa analiza, jeśli pierwsza próbka nie będzie nadawała się do badania (ok. 200-300 zł za próbkę),
 • badanie na 24 miejscach na DNA (co powinno być w cenie, a często nie ma nawet możliwości dopłaty, ponieważ laboratorium nie dysponuje taką technologią).

Czy warto zrobić test na ojcostwo za 500 zł?

🟡 Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – musisz odpowiedzieć sobie, na czym Ci zależy. Czy chcesz mieć pewny i niepodważalny wynik na całe życie? A może wolisz zapłacić mniej, ale mimo tego dalej zastanawiać się, czy to rzeczywiście Twoje dziecko? 🟡

Wyobraź sobie, że:

 1. Kupujesz test na ojcostwo za 500 zł i… uzyskujesz niepewny wynik

Czyli taki, który przy potwierdzeniu ojcostwa został wydany z niższym prawdopodobieństwem niż 99,9999% (taki wynik jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii).

⏩ Jeżeli prawdopodobieństwo będzie niższe – nie rozwiejesz swoich wątpliwości. Konieczne będzie wykonanie badania jeszcze raz (tym razem w laboratorium z doświadczeniem i certyfikatami), więc zapłacisz podwójnie.

Co wpływa na pewność wyniku? Przede wszystkim analiza 24 markerów DNA (ważne szczególnie przy badaniu tylko ojca i dziecka), doświadczenie laborantów oraz wdrożone procedury.

Sprawdź też, jakie odczynniki stosowane są w tanim laboratorium. Czy są to odczynniki marki Promega lub innej renomowanej firmy? To istotne, ponieważ są one nie tylko dobrej jakości. Producent wskazuje także, ile odczynnika używać (nie można go rozcieńczać, co mogłoby obniżyć koszt badania).

 1. Kupujesz test na ojcostwo za 500 zł i… próbka od dziecka nie wystarczy

testy na ojcostwo za 500 zł, test na ojcostwo za 500 złNie widujesz się z dzieckiem często, ale udało się – masz próbki. Przekazujesz je do laboratorium, płacisz rzeczywiście niewiele, ale… laboranci nie potrafią wykonać badania. Tracisz niepowtarzalną szansę na wynik!

Problemy z analizą próbek przede wszystkim dyskretnych (nazywanych przez bardzo tanie laboratoria „nietypowymi”) wynikają z braku doświadczenia czy słabych odczynników. Często laboratorium podaje też zamknięty katalog próbek i nie przyjmuje NICZEGO oprócz materiałów z tej listy.

⏩ Dobre laboratorium nie dzieli próbek na „lepsze” i „gorsze”, ponieważ ma doświadczenie w analizie dowolnych materiałów, które zawierają DNA.

 1. Kupujesz test na ojcostwo za 500 zł i… ktoś niepowołany dowiaduje się o Twoim badaniu

Pewnie zależy Ci na dyskrecji i nie chcesz, by niepowołana osoba dowiedziała się, że zlecasz badanie. A co jeśli tanie laboratorium nie ma wdrożonych żadnych procedur bezpieczeństwa?

Może się okazać, że informację o Twoim badaniu uzyska pierwsza lepsza dzwoniąca osoba (bez podania hasła bezpieczeństwa), nie będzie szansy na dyskretną wysyłkę ani nawet na wysyłkę do paczkomatu…

Do tego dochodzi jeszcze konieczność uzyskania pisemnej zgody obojga rodziców, by badanie mogło zostać przeprowadzone… A przecież tak naprawdę anonimowy test DNA może wykonać dowolna osoba. Do badania z danymi wystarczy natomiast pisemna zgoda jednego prawnego opiekuna.

 1. Kupujesz test na ojcostwo za 500 zł i… zechcesz wykorzystać wynik w sądzie

Być może nawet nie zastanawiasz się teraz, czy ma to jakiekolwiek znaczenie. Czujesz, że wynik będzie po Twojej myśli. A jeśli okaże się, że jest inaczej i będziesz chciał/a wykorzystać go, aby walczyć w sądzie?

✔ Po pierwsze musi to być wynik z renomowanego laboratorium z certyfikatami i w języku polskim.

✔ Po drugie wynik musi być zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (a taki wynik gwarantuje badanie 24 markerów DNA).

✔ Po trzecie dobrze, aby na wyniku były dane osobowe. Taki wynik jest bardziej wiarygodny dla sądu – a testy na ojcostwo za 500 zł są ANONIMOWE. Nie ma możliwości, aby na takim wyniku znajdowały się dane osobowe.

Od czego zależy cena testu na ojcostwo?

Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na cenę testu na ojcostwo to:

 • Badanie 24 markerów DNA – miejsc na DNA (złoty standard na rynku). Nie daj się zwieść tanim badaniom, gdzie analizuje się tylko 16-21 markerów!
 • Brak ukrytych kosztów – takich jak za wysyłkę zestawu, wynik w języku polskim czy przesłanie innej próbki niż ta wymieniona na liście.
 • Gwarancja na próbki – dzięki niej możesz dosłać kolejną próbkę do badania nie ponosząc dodatkowych kosztów
 • Doświadczenie w badaniach DNA (uważaj na pośredników) i zdobyte certyfikaty.
 • Podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo (badanie wykonywane jest dwa razy).
 • Najwyższej jakości odczynniki – nie te „domowej roboty” czy rozcieńczane, aby było taniej.
 • Wynik, który potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem min. 99,9999%, a wyklucza z prawdopodobieństwem 100% (zgodny z rekomendacjami).
 • Badanie na podstawie dowolnej próbki z DNA – bez zamkniętego katalogu przyjmowanych próbek.

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

4.6/5 - (28 głosów / głosy)
Data publikacji: , Aktualizacja: