Testy alergiczne z krwi – tradycyjne czy molekularne?

Testy alergiczne z krwi są bardzo proste. Ich wykonanie nie wymaga specjalnego przygotowania się i jest całkiem wygodne. Ponadto są bardzo dokładne. Dzięki temu cieszą się one bardzo dużą popularnością. Od kilku lat pojawiły się na rynku nowe testy alergiczne z krwi – testy molekularne. Które badanie wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści:

Testy alergiczne z krwi – jak działają?

Próbkę do badania stanowi krew żylna. Pobierana jest ona tak samo jak do zwyczajnej morfologii, aby wykonać badanie wystarczy niewielka ilość krwi. Wskaźnikiem, dzięki któremu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy uczulenie na dany alergen czy też nie – jest stężenie przeciwciał IgE (Immunoglobulin E). Im wyższy poziom IgE we krwi – tym większa reakcja alergiczna w stosunku do wybranego alergenu.

Na podstawie wyniku najszerszego testu alergicznego z krwi, testu ALEX przedstawiamy skalę (opartą na jednostce kUA/L), która stanowi punkt odniesienia, jeśli chodzi o identyfikację reakcji alergicznej w stosunku do wybranego alergenu:

< 0,3 kUA/L – oznacza wynik negatywny bądź graniczny

0,3 – 1 kUA/L – informuje o niskim stężenie IgE

1 – 5 kUA/L – informuje o średnim poziomie IgE

5 – 15 kUA/L – sygnalizuje wysoki poziom IgE

> 15 kUA/L – wskazuje bardzo wysoki poziom IgE

test alex baner kontakt
test alex baner z numerem mobile

Testy alergiczne z krwi – kiedy najlepiej wykonać?

Testy alergiczne z krwi zalecane są dla:

  1. Osób, które nie mogą/nie powinny przestawać przyjmowania leków;
  2. Osób chcących uniknąć celowego wywoływania objawów;
  3. Małych dzieci – testy na alergię z krwi są wygodniejsze i można je wykonać wcześniej niż np. testy skórne (tych u dziecka poniżej 3 roku życia nie wykonamy);
  4. Chorych zmagających się z wieloma alergiami.

Testy alergiczne z krwi – co wyróżnia badania molekularne

Można powiedzieć, że badania molekularne to nowość na rynku testów alergicznych. Są one dostępne od zaledwie kilku lat, jednak ich niewątpliwe zalety spowodowały, że są coraz częściej wybierane od tradycyjnych testów alergicznych, mimo wyższej ceny. Z czego wynika różnica w cenie? Czym się różnią badania molekularne z krwi od tradycyjnych testów?

W zwykłych testach alergicznych z krwi bierze się pod uwagę pełne alergeny w ograniczonym zakresie. Natomiast diagnostyka molekularna alergii umożliwia dokładniejsza analizę wnikając w głąb alergenów i rozbijając je na pojedyncze części składowe, tzw. molekuły.

Zastosowanie badań molekularnych pozwala więc na zwiększenie czułości i dokładności badania, a także jego zakresu. Najbardziej znany test molekularny – test alergia MAX wykrywa 295 alergenów (nawet 10 razy więcej niż w innych testach), a jego czułość wynosi aż do 99%.

Badanie molekularne pozwala także na wychwycenie niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia Pacjentów, alergii krzyżowych, które mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny – najpoważniejszą reakcję alergiczną organizmu.

Jakie testy alergiczne z krwi najlepiej wybrać?

Decydując się na molekularny test alergiczny z krwi, wybierasz kompletną diagnostykę alergii. Wykonujesz jedno badanie, którego wynik po konsultacji ze specjalistą może dać odpowiedź na pojawiające się od dłuższego czasu pytania dotyczące przyczyn uciążliwych dolegliwości, a także sposobów na radzenie sobie z nimi. Pobranie krwi do badania zajmuje moment, natomiast wyniki badań dostępne są zazwyczaj w ciągu kilku dni (średnio w ciągu 5-10 dni roboczych).

W przypadku tradycyjnych testów na alergię z krwi np. paneli alergicznych, zawierających od 10 do 30 wybranych alergenów, możemy zaoszczędzić pieniądze. Zwykłe testy alergiczne są tańsze od testów molekularnych, jednak ich zakres jest bardzo wąski, przez co istnieje ryzyko, że badanie nic nie wykaże i trzeba będzie testy powtarzać – co generuje dodatkowe koszty, a także wydłuża czas diagnozowania choroby. Testy panelowe nie wychwycą również takich zjawisk jak np. alergie krzyżowe, których dosyć sporo funkcjonuje w rzeczywistości.

Wybierz test dopasowany do swoich preferencji i możliwości, zarówno zdrowotnych jak i finansowych.

Data publikacji: , Aktualizacja: