Czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka?

Kiedyś z wykonaniem testu na ojcostwo trzeba było czekać aż do porodu. Było to bardzo stresujące dla matki i domniemanego ojca. Teraz nie ma już takiej potrzeby. Test na ojcostwo możemy wykonać przed urodzeniem dziecka. Sprawdź, jak wygląda badanie i w którym etapie ciąży możesz je bezpiecznie wykonać!

Tego dowiesz się z artykułu:

Na ile przed urodzeniem dziecka można wykonać test na ojcostwo?

Istnieją dwa wiarygodne sposoby na wykonanie testu na ojcostwo jeszcze przed porodem. Pierwszy z nich to test wykonywany na podstawie próbki krwi matki. Wykonać możemy go już od 8 tygodnia ciąży. Drugim rodzajem testu na ojcostwo przed porodem jest test na podstawie próbki płynu owodniowego. Jego wykonanie jest możliwe dopiero po 15 tygodniu ciąży. Wcześniej test ten mógłby być niebezpieczny dla dziecka [1].

Oba testy na ojcostwo są bezpieczne i wiarygodne. Warto więc zdecydować się na jeden z nich. Wykonując test na ojcostwo jeszcze przed porodem, uzyskamy spokój i pewność na zawsze. Pozwoli to nam także na lepsze przygotowanie się do roli rodzica [2].

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży – na czym polega?

Test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka możliwy jest od 8 tygodnia ciąży. Na tym etapie wykonuje się go na podstawie próbki krwi pobranej od przyszłej mamy. Krew pobiera się jak do zwykłej morfologii, a następnie wyizolowuje się z niej DNA dziecka. Jest ono później porównywane z próbką DNA pobraną od domniemanego ojca. Może być nią wymaz z policzka lub próbka dyskretna, taka jak włos wyrwany z cebulką czy szczoteczka do zębów. Wynik tak przeprowadzonego badania otrzymamy do 15 dni roboczych [2].

Testu na ojcostwo w ciąży nie można przeprowadzić wcześniej ze względu na wiarygodność badania. Przed 8 tygodniem ciąży ilość DNA dziecka we krwi matki jest jeszcze zbyt mała. Wynik badania byłby więc niepewny [2].

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży – na czym polega?

Drugi rodzaj testu na ojcostwo wykonać możemy dopiero po 15 tygodniu ciąży. Jest to badanie z próbki płynu owodniowego, z której wyizolowuje się DNA dziecka. Próbka pobierana jest w trakcie amniopunkcji. Zawsze wykonuje ją doświadczony lekarz za pomocą nowoczesnego sprzętu i pod kontrolą USG. Dzięki temu jest to bezbolesne oraz bezpieczne dla dziecka i jego mamy [3].

Do testu na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży trzeba przekazać również próbkę domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub próbka dyskretna. Następnie zostanie ona porównana z DNA dziecka. Wynik tak przeprowadzonej analizy otrzymamy w ciągu 10 dni roboczych [2], [3].

Źródła:

  1. https://pewnytato.pl/na-ile-przed-porodem-mozna-zrobic-test-na-ojcostwo/
  2. https://www.testdna.pl/ustalenie-ojcostwa-mozliwe-rowniez-przed-porodem/
  3. https://www.ustalojcostwo.pl/testy-na-ojcostwo-w-czasie-ciazy-czy-to-mozliwe/

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: