Leczenie alergii – jak pozbyć się alergii?

Przypuszczasz że przyczyną Twoich problemów zdrowotnych jest alergia? Chcesz dowiedzieć się jak zachować się w takiej sytuacji? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie zdiagnozować i leczyć alergię.

Spis treści:

Leczenie alergii – konsultacja alergologiczna

Jesteś na etapie, gdzie podejrzewasz co tak naprawdę stoi za Twoimi uciążliwymi dolegliwościami? Jeśli sprawa dotyczy kwestii zdrowotnych – same przypuszczenia jednak nie wystarczą. Nasze przypuszczenie o alergii musimy potwierdzić – wynikami badań, bądź konsultacją ze specjalistą. W tym przypadku oba te kroki można wykonać w różnej kolejności – konsultację przed badaniami, bądź odwrotnie.

Wizyta u specjalisty, który na podstawie wywiadu z Pacjentem będzie w stanie określić wstępną przyczynę choroby stanowi tak naprawdę początek leczenia. Alergolog zleci wykonanie odpowiednich testów, których wyniki mogą dać odpowiedź na wiele ważnych pytań, a także potwierdzą bądź wykluczą nasze wcześniejsze przypuszczenia.
test alex baner kontakt
test alex baner z numerem mobile

Testy alergiczne – najważniejszy krok w leczeniu alergii

Testów alergicznych jest wiele. Można wyróżnić testy płatkowe, testy skórne, testy alergiczne z krwi itp. Istotnym jest by dobrać odpowiednie badanie dopasowane do indywidualnej sytuacji chorego, ponieważ większość badań ma pewnego rodzaju ograniczenia. Na przykład testy skórne, które zaliczane są do tzw. testów prowokacyjnych, wykazują alergię w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po kontakcie wybranego alergenu ze skórą. Jakie są ograniczenia w przypadku testów skórnych? Wiele alergenów nie daje objawów w postaci zmian skórnych – z tego względu nawet, gdy badanie nie wykaże żadnej alergii, tak nie możemy mieć pewności, że na pewno jesteśmy zdrowi, ponieważ wiele alergenów wywołuje objawy zupełnie innego rodzaju. W przypadku testów skórnych musimy mieć bardzo dokładne podejrzenie, aby to badanie miało większy sens.

Zupełnie inaczej wyglądają testy molekularne, które charakteryzują się najszerszym zakresem badanych alergenów. W podstawowych panelach alergicznych, czy testach skórnych badanych jest średnio 10-30 alergenów. Diagnostyka molekularna alergii, wykorzystując test ALEX pozwala na sprawdzenie reakcji układu immunologicznego wobec 295 alergenów. W żadnym innym teście alergicznym nie sprawdzimy większej liczby czynników alergicznych. Badanie to chętnie wykonywane jest również u dzieci, ponieważ metoda badania pozwala uniknąć celowego wywoływania objawów alergii. Test jest bezpieczny i nie ma on żadnych przeciwwskazań.

CZYTAJ WIĘCEJ: Test Alergia MAX

Leczenie alergii – kluczowe wnioski

Pierwszym i najważniejszym wnioskiem jest korzystanie z pomocy specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie, a także z dorobku nauki w postaci badań medycznych bądź genetycznych, które stanowić mogą ostateczne potwierdzenie postawionej przez lekarza diagnozy.

Jest to niebywale ważne, biorąc pod uwagę powszechny dostęp do internetu i mediów społecznościowych, gdzie dostępnych jest wiele grup i forów tematycznych, na których ludzie szukają porad, a nawet konsultacji w konkretnych przypadkach. Tego typu informacje należy przyjmować z rezerwą. Korzystanie z porad bądź leków z niepewnego źródła może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Kolejnym ważnym punktem jest trzymanie się zaleceń lekarza. Niestety w przypadku alergii najskuteczniejszym rozwiązaniem jest unikanie źródła alergii, co prowadzi do zmian np. w codziennej diecie, a nawet w naszym trybie życia. Oczywiście, dostępne są również leki na alergię, które pomagają w walce z przykrymi objawami, aczkolwiek rozwiązania pokroju diety eliminacyjnej uważa się za skuteczniejsze.

Data publikacji: , Aktualizacja: