Od czego zależy cena badań DNA na ojcostwo?

Kusi Cię test na ojcostwo za 500 złotych? Cena jest ważna, ale zastanów się – czy uwaga skierowana powinna być tylko na nią? W końcu takie badanie wykonujesz raz w życiu i zależy Ci na pewnym wyniku… Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby badania nie trzeba było powtarzać i aby jego wynik był naprawdę wiarygodny.

Co decyduje o wysokiej jakości badaniach i co ma wpływ na cenę testu DNA?

1. Doświadczenie laboratorium w testach DNA

Obecnie testy na ojcostwo są naprawdę popularne. Z tego powodu coraz częściej wykonują je zwykłe laboratoria analityczne – które nie mają żadnego doświadczenia w realizacji badań DNA. Takie placówki nierzadko kuszą bardzo niską ceną. Niestety zwykle nie idzie ona w parze z jakością – bardzo tanie laboratoria często rezygnują z dobrej jakości odczynników (zamiast nich wybierają swoje, „domowej roboty”), udziału w zewnętrznych kontrolach czy doszkalania pracowników.

Takie czynniki zwykle nie są zauważane przez klientów – mają jednak ogromny wpływ na pewność i wiarygodność wyniku badania DNA!

Jeśli laboratorium specjalizuje się w badaniach genetycznych, istnieje na rynku wiele lat i w tym czasie wykonało tysiące testów na ojcostwo – możesz mieć pewność, że ma ogromne doświadczenie i że wynik Twojego badania DNA będzie pewny i wiarygodny.

2. Stosowane podczas analizy odczynniki

W internecie każdy może sprawdzić cenę wysokiej jakości odczynników – łatwo policzyć, że 500 złotych nie wystarczy na pokrycie kosztów analizy i innych kosztów stałych badania. Chyba, że laboratorium nie stosuje się do zaleceń producenta odczynników lub wykorzystuje swoje, tzw. „domowej roboty”. To z kolei może wiązać się z wystąpieniem ryzyka błędu – niskiej jakości odczynniki, bez odpowiedniej walidacji, mogą przecież niekorzystnie wpłynąć na wynik badania.

3. Certyfikaty laboratorium

Udział w zewnętrznych kontrolach i badaniach biegłości daje gwarancję najwyższej jakości wykonywanych testów. O tym, czy laboratorium takim kontrolom się poddaje, świadczą uzyskane certyfikaty (m.in. GEDNAP i ISFG).

Niestety dostosowanie działania laboratorium do konkretnych norm i pozytywne przejście przez wymagania stawiane przez międzynarodowe instytucje jest kosztowne. Z tego powodu nie wszystkie laboratoria poddają się kontrolom – szczególnie w sytuacji, gdy testy na ojcostwo czy wykonywane są „przy okazji”.

4. Dyskrecja i poufność kontaktu

Czy tanie laboratorium oferuje wysyłkę na dowolny adres (także poste restante, do paczkomatu czy punktu)? A czy możesz zapłacić w taki sposób, żeby odbiorca nie był widoczny w historii rachunku (np. DotPay czy przekazem pocztowym)? Ważna jest też możliwość wybrania dyskretnej przesyłki – bez danych laboratorium.

Dyskrecja oznacza także podejście do kontaktu z Tobą. Wyobraź sobie bowiem sytuację: do laboratorium dzwoni niepowołana osoba, podaje Twoje nazwisko i dowiaduje się, że robisz test na ojcostwo i jaki jest jego wynik. To niedopuszczalne! Kontakt powinien odbywać się tylko na dane umieszczone przez Ciebie w formularzu zlecenia badania. Powinien to być również kontakt zwrotny i po uprzednim podaniu hasła bezpieczeństwa.

5. Rodzaj badanych próbek

Czy laboratorium oferujące test na ojcostwo za 500 złotych ma doświadczenie w analizie różnego rodzaju próbek? Czy zbada dla Ciebie pestkę z arbuza, inhalator, czapkę, nadgryzione ciastko albo inną pozornie nietypową próbkę? Takie przedmioty bada tylko naprawdę doświadczone laboratorium.

Pamiętaj, że badanie na ojcostwo wykonujesz tylko raz w życiu. Bardzo dokładnie sprawdź więc laboratorium, w którym go wykonujesz. Dowiedz się, czy ma doświadczenie w badaniach DNA, jakich odczynników używa, czy może pochwalić się certyfikatami… Pewne laboratorium to w końcu pewny wynik – a na takim przecież Ci zależy.

Więcej informacji:

 

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: