Certyfikat ISFG – jakie ma znaczenie w kontekście badań DNA?

Wykonując badania DNA dobrze jest mieć pewność, że wykonywane są one przez prawdziwych ekspertów! W jaki sposób można sprawdzić, czy dane laboratorium możemy określić tym mianem? Wystarczy spojrzeć na posiadane certyfikaty. Jednym z najważniejszych jest certyfikat ISFG. Jakie ma on znaczenie? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest ISFG?

ISFG, a dokładniej International Society for Forensic Genetics to międzynarodowe stowarzyszenie specjalizujące się w badaniach genetycznych, genetyce sądowej i innych dziedzinach związanych z badaniami DNA. ISFG powstało w 1968 roku w Niemczech, w mieście Mainz [1].

Co znaczy certyfikat ISFG?

Certyfikat ISFG przyznawany jest laboratoriom, które skutecznie przeprowadzają badania DNA na ojcostwo i dostarczają pacjentom wiarygodne wyniki. Certyfikat ISFG jest niezwykłym wyróżnieniem, dlatego posiadają go jedynie nieliczne placówki [2], [3].

Certyfikat ISFG jest jednym z ważniejszych dokumentów, jakie może otrzymać laboratorium badań DNA. Jego posiadanie świadczy o profesjonalnym przeprowadzaniu analiz. Podczas wyboru placówki wykonującej testy na ojcostwo pacjenci powinni zwracać uwagę na posiadanie certyfikatu ISFG [2].

Dlaczego warto zlecać badania DNA w certyfikowanych laboratoriach?

Testy na ojcostwo przeprowadzane przez laboratoria mogą być różnej jakości. Pacjenci zwykle jednak nie są w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka, które badanie jest warte ich uwagi, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty. Instytucje, które je przyznają, zajmują się kontrolą jakości badań genetycznych. Otrzymanie certyfikatu oznacza więc, że analizy są przeprowadzane fachowo i pacjent może bez wątpliwości wybrać dane laboratorium.

Oprócz certyfikatu ISFG warto zwrócić także uwagę na to, czy laboratorium posiada następujące dokumenty:

  • Certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Medycyny Sądowej
  • Certyfikat międzynarodowego programu badań biegłości Collaborative Testing Service (CTS)
  • Certyfikat CE
  • Certyfikat Rzetelna Firma
  • Członkostwo w Regionalnej Izbie Gospodarczej

Źródła:

  1. https://www.isfg.org/About/History
  2. https://laboratoriumgenetyczne.pl/certyfikaty-jakosci/
  3. https://www.testdna.pl/badania-ojcostwa-z-prestizowym-certyfikatem-isfg/
Data publikacji: , Aktualizacja: