DNA z kału – czy taką próbkę można oddać do badań?

Wbrew pozorom ludzki materiał genetyczny znajduje się na wielu przedmiotach codziennego użytku. Znajdziemy je m.in. na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, zużytej chusteczce higienicznej, a nawet szklance, z której piliśmy. Wszystkie te materiały nadają się do wykonania testu DNA. A czy takie badanie można wykonać również z kału? Zobacz, czy w kale jest DNA!

Tego dowiesz się z artykułu:

Mikroślady a DNA z kału – jaką próbkę wybrać?

Mikroślady to próbki, które doskonale nadadzą się do badań DNA – przede wszystkim tych, dzięki którym można sprawdzić relacje pokrewieństwa np. ojciec-dziecko. Ale czym tak naprawdę są mikroślady? To tak naprawdę przedmioty codzienne użytku, na których znajduje się DNA ich „właścicieli” [1]. Dla przykładu może to być niedopałek papierosa wyrzucony przez osobę palącą. Może to być guma do żucia wypluta przez dziecko [1]. Możliwości jest naprawdę wiele [WIĘCEJ INFORMACJI O PRÓBKACH].

Natomiast DNA z kału nie jest wykorzystywane w laboratoriach genetycznych specjalizujących się w ustalaniu ojcostwa. Pytania o analizę DNA z kału zadawane są czasem przez osoby chcące pozyskać próbkę od niemowląt. Pampers z „zawartością” nie stanowi jedynej możliwości jeśli chodzi o pobranie dyskretnej próbki od niemowlaka. Zamiast tego można spróbować wykorzystać smoczek, gryzaki, śliniak, a nawet pobranie wymazu z policzka nie będzie stanowiło problemu. Jest tyle możliwości, że DNA z kału właśnie z tego względu nie jest analizowane.

Odpowiednio zabezpieczona próbka niezależnie od jej rodzaju – czy będzie to wymaz z policzka czy mikroślad, pozwoli uzyskać profil genetyczny. Dzięki temu wykonasz pewne badanie ojcostwa. Maksymalnie do 10 dni roboczych uzyskasz wynik badania DNA z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem.

Źródła:

  1. https://testynaojcostwo.pl/czym-sa-mikroslady/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Data publikacji: , Aktualizacja: