Jak wziąć rozwód? Sprawdź, jak szybko załatwić rozwód

W Polsce corocznie rozpada się ok. 60 tysięcy małżeństw. W związku z tym poszukuje się coraz szybszych i skuteczniejszych sposobów na wzięcie rozwodu. ✅ Kiedy w związku doszło do zupełnego i trwałego rozpadu więzi, wtedy można podjąć konkretne działania. Poniżej znajdziesz informacje, co determinuje rozpad małżeństwa oraz jak szybko i skutecznie dokonać rozwodu.

Tego dowiesz się z artykułu:

Kiedy można wziąć rozwód?

⏩ Rozwód w kontekście prawnym jest umieszczony w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jego wszczęcie determinuje artykuł Art. 56. §1. brzmiący następująco: „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”.

Co składa się na pożycie małżeńskie? Są to trzy podstawowe rodzaje więzi zachodzące w relacji małżeńskiej, czyli:

 • Uczuciowa – zanik wszelkich uczuć względem współmałżonka.
 • Fizyczna – brak bliskości seksualnej.
 • Gospodarcza – m.in. mieszkanie oddzielnie lub razem, ale bez prowadzenia wspólnie gospodarstwa.

Jeżeli trzy powyższe więzi uległy trwałemu rozpadowi, to jest to powód do rozwodu. Należy pamiętać, że proces może być utrudniony, gdy któraś z więzi np. gospodarcza jest wciąż aktualna, a pozew rozwodowy orzeka o winie współmałżonka, jest efektem przemocy domowej bądź dysfunkcji takiej jak alkoholizm czy zdrada lub nie ma obopólnej zgody małżonków.

Jakie są rodzaje rozwodów?

Obecnie istnieją dwa rodzaje rozwodów:

 • bez orzeczenia o winie/za porozumieniem stron – jest on zazwyczaj bezproblemowy i szybki ze zrzeczeniem się roszczeń w stosunku do współmałżonka.
 • z orzeczeniem o winie – z orzeczenia sądu wynika, iż jeden ze współmałżonków lub oboje są winni rozpadu małżeństwa. Takie rozprawy zazwyczaj się przedłużają i jednym z rozstrzygnięć sądowych może być obarczenie jednej ze stron alimentami.

To może Cię zainteresować: Test zdrady – sprawdź, jak zrobić test na zdradę i udowodnić niewierność ✔

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?

Poniżej znajduje się wykaz najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństw wg Rocznika Demograficznego z 2016 roku. Należą do nich:

 • zdrada,
 • alkoholizm,
 • naganny stosunek do członków rodziny,
 • trudności mieszkaniowe,
 • nieporozumienia finansowe,
 • niezgodność charakterów,
 • różnice światopoglądowe,
 • dłuższa nieobecność.

⏩ Jednym z najczęstszych powodów rozpadu małżeństwa jest niedochowanie wierności, czyli zdrada współmałżonka. W najbardziej skrajnych sytuacjach wiąże się to także z pojawieniem się potomstwa. W takim wypadku można wykonać test na ojcostwo, którego rezultat może posłużyć jako bezsprzeczny argument w sprawie rozwodowej.

rozwód, jak wziąć rozwód, jak szybko załatwić rozwód
rozwód, jak wziąć rozwód, jak szybko załatwić rozwód

Jak szybko załatwić rozwód? Szybki rozwód

Jeżeli twój pozew rozwodowy nie orzeka o winie, to już jesteś na dobrej drodze, żeby szybko załatwić swój rozwód. W najbardziej optymalnych okolicznościach sędzia orzeknie go na pierwszej rozprawie w około pół godziny. Aby ograniczyć do minimum przeciąganie się spraw administracyjnych, odpowiednio się przygotuj:

✅ Dobrze sporządź pozew rozwodowy, najlepiej w porozumieniu ze współmałżonkiem i też zapłać za niego.

✅ Wnieś o rozpatrzenie takich dowód, których analiza nie zabierze dużo czasu, np. nie powołuj świadków.

✅ Przygotuj wszystkie potrzebne informacje, o które mógłby zapytać cię sąd, aby móc sprawnie udzieli wszystkich odpowiedzi.

Poczytaj też: Jakie są najczęstsze oznaki zdrady żony?

Data publikacji: , Aktualizacja: