Czy można odbudować związek po zdradzie?

Zdrada to trudne doświadczeniem dla pary – zarówno dla partnera zdradzonego, jak i zdradzającego. Zdarza się dość często, mimo że nie jest planowana. Budzi trudne emocje, z którymi ciężko się pogodzić. Czy wybaczyć zdradę? Czy można odbudować związek po zdradzie? To zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego, czy chcemy.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy wybaczyć zdradę? – jak zdrada wpływa na związek?

Czy można odbudować związek po zdradzie – kiedy jest na to szansa?

Czy po zdradzie można odbudować związek – czy zawsze jest to możliwe?

Czy wybaczyć zdradę – jak zdrada wpływa na związek?

Zdrada niezależnie od tego, czy jest jednorazową przygodą, czy długotrwałym romansem, zawsze boli. Czy wybaczyć zdradę? Zdrada niszczy podstawy związku i zaufanie między partnerami. Odbiera poczucie własnej wartości i pewność siebie [1]. W związku po zdradzie pojawia się smutek, depresja, lęk, wściekłość, złość i mnóstwo nieprzyjemnych myśli, typu: mój świat się rozpadł, nie kocha mnie już, nigdy nikomu nie zaufam, moje życie nie ma sensu [2].

Czy po zdradzie można odbudować związek? Czy jesteśmy w stanie zaakceptować to doświadczenie i wyciągnąć z niego wnioski? Zdrada może okazać się trudnym, ale przejściowym etapem związku, lecz również i jego końcem.

Czy można odbudować związek po zdradzie – kiedy jest na to szansa?

Czy można odbudować związek po zdradzie? Wiele par zadaje sobie pytanie. Wiele z nich taką próbę podejmuje. Wymaga to jednak czasu, zrozumienia i cierpliwości.

Zdradzonej osobie towarzyszy żal, ból, złość – jest to całkiem zrozumiałe. Jednak jeśli osoba, która zdradziła, ma poczucie winy i  czuje chęć rekompensaty, warto popracować nad odbudową relacji [3].

Od obydwu stron wymaga to ciężkiej pracy. Zdradzona osoba musi być wysłuchana – ma prawo wyrzucić swój żal, wylać łzy, zadawać mnóstwo pytań i oczekiwać na nie odpowiedzi. Z kolei „winowajca” powinien naprawdę szczerze żałować swych czynów – dopiero wtedy będzie mógł zrozumieć te zranione uczucia [2].

Po tym etapie zaczyna się walka o odzyskanie zaufania, co może trwać bardzo długo, ze względu na rany, jakie pozostały. Przychodzi jednak czas, w którym osoba zdradzona jest gotowa na szukanie przyczyn zdrady, nie tylko w partnerze, ale również w sobie [2]. Wtedy w głowie kłębią się pytania: co doprowadziło do zdrady partnera? Czy wybaczyć zdradę? Może być to dobry moment na odbudowę związku, choć będzie to już zupełnie nowa relacja, wymagająca nowych fundamentów [3].

Czy po zdradzie można odbudować związek – czy zawsze jest to możliwe?

To, czy po zdradzie można odbudować związek, zależy w dużej mierze od osoby, która się jej dopuściła. Jeśli doskwiera jej silne poczucie winy i próbuje ukoić ból drugiej strony, istnieje szansa na uratowanie więzi. Sytuacja wygląda inaczej, gdy zachowanie zdradzającego nie jest adekwatne do składanych obietnic.

Oto przykładowe sytuacje, kiedy warto zastanowić się nad sensem odbudowywania związku po zdradzie [3]:

  • jedno z partnerów nie chce kontynuować już tej relacji;
  • partner tłumaczy swoją zdradę, oskarżając o nią tylko drugą stronę;
  • partner nie widzi swojej winy, a zdradę usprawiedliwia innymi okolicznościami;
  • zdradzający deklaruje chęć odbudowy związku, ale utrzymuje kontakty z osobą, z którą się jej dopuścił;
  • partner prowadził drugie życie przez wiele lat;
  • partner adoruje i flirtuje z innymi osobami, tłumacząc, że to niewinne i nic nieznaczące zachowania.

Czy można odbudować związek po zdradzie? Czy wybaczyć zdradę i zacząć wszystko od nowa? To trudne pytania i trudny czas dla pary. Osoba, która została zdradzona, musi przede wszystkim zapytać siebie, czy tego chce i czy warto ofiarować szansę drugiej stronie. Jedno jest pewne – nie istnieje uniwersalne rozwiązanie w takiej sytuacji, które odpowie na pytanie czy można odbudować związek po zdradzie. Jednak w wielu wypadkach uczucia i przywiązanie w związku jest tak silne, że para mimo tego doświadczenia, pozostaje razem. Czasami bywa to jednak zupełnie niemożliwe.

Źródła:

  1. https://dadhero.pl/285399,kobiety-mowia-o-tym-jak-wrocic-do-zwiazku-po-zdradzie
  2. https://emocje.pro/zycie-zdradzie-trzy-fazy-naprawcze/
  3. https://miedzyparami.pl/kiedy-nie-warto-ratowac-zwiazku-po-zdradzie/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: