Test NIPPT – bezpieczny test DNA w ciąży

Test NIPPT to bardzo nowoczesny, przełomowy test w zakresie ustalania ojcostwa. To badanie umożliwia sprawdzenie ojcostwa biologicznego jeszcze przed narodzinami dziecka! Kiedy takie badanie można wykonać? Jakie korzyści gwarantuje? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Tego dowiesz się z artykułu:

Test NIPPT – jak działa i kiedy można go zrobić?

Test NIPPT (ang. Non Invasive Prenatal Paternity Test) to w 100% bezpieczny test na ojcostwo w ciąży. Wykonać możemy go już od 8 tygodnia ciąży. Jest to najwcześniej dostępne badanie na ojcostwo na świecie, co wynika z genetyki – między 4 a 6 tygodniem ciąży stężenie DNA płodu w organizmie przyszłej matki zaczyna być zauważalne, a już od 8 tygodnia jest go na tyle dużo, aby móc wykonać pewne badanie. Do badania potrzebna jest jedynie próbka krwi kobiety ciężarnej oraz próbka DNA od domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub próbka dyskretna taka jak np. włosy z cebulkami, paznokcie, czy ślady nasienia [1], [2].

Po pobraniu materiałów do badania z krwi matki wyizolowywane jest DNA dziecka. Następie na podstawie próbek tworzone są profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca, które po przeprowadzeniu analizy porównawczej pozwalają wydać tak samo pewny i jednoznaczny wynik, jak w przypadku badania na ojcostwo przeprowadzanego już po narodzinach dziecka [1].

Test NIPPT jest bezpieczny dla dziecka i mamy. Krew do badania pobierana jest tak, jak do zwykłej morfologii. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest zerowe. To świetna wiadomość dla przyszłych rodziców, alternatywna metoda badania polega na amniopunkcji w ramach której mogą wystąpić skutki uboczne [1], [3].

Jak wykonać test NIPPT?

Test NIPPT, tak samo jak inne testy na ojcostwo można wykonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy jedynie zebrać wymagane próbki od osób, które będą uczestniczyć w badaniu oraz wypełnić odpowiednie dokumenty zlecenia badania. Test można wykonać w jednej z 250 placówek na terenie Polski, a nawet w domu! Dzięki wizycie pielęgniarki mobilnej ciężarna nie musi wychodzić z mieszkania, aby przeprowadzić test na ojcostwo [1].

Wynik badania otrzymamy maksymalnie po 15 dniach roboczych od dnia oddania próbek do analizy. Laboratorium przekaże nam go dyskretnie we wskazany przez nas sposób. Możemy zdecydować się na odebranie wyniku drogą mailową, telefoniczną lub wysyłkową [1].

Źródła:

  1. https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
  2. https://en.genomics.cn/en-medical-NoninvasiveDNAs.html
  3. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Data publikacji: , Aktualizacja: