Dane osobowe na wyniku testu na ojcostwo?

Nawet nie wiesz, że mogą być kluczowe …

Znalazłeś bardzo tanie badanie na ojcostwo za 500 zł tzw. badanie anonimowe. To oznacza, że na wyniku nie będzie żadnych danych osób badanych tylko „Domniemany ojciec” i „Dziecko” lub „Próbka A” i „Próbka B”. Na początku nie ma to dla Ciebie znaczenia, bo w końcu ten test to tylko formalność (liczy się wynik końcowy).

🎯 Otrzymujesz jednak rezultat, a tam… wykluczenie ojcostwa! I z pewnością będziesz chciał coś z tym zrobić – chociażby pokazać matce dziecka czy udać się do sądu/prokuratury, aby zaprzeczyć ojcostwo. I co wtedy? Może się okazać, że te dane w Twoim przypadku będą konieczne…

Dane osobowe na wyniku – dowód, kto tak naprawdę był badany

Jeśli na wyniku badania ojcostwa nie ma żadnych danych osobowych – ten wynik może tak naprawdę pasować do każdego. Jeśli jest on potrzebny tylko Tobie i po prostu schowasz go do szuflady, to nie ma problemu.

Nie będzie on jednak brany poważnie ani przez matkę dziecka, ani przez prokuratora, którzy muszą mieć twarde dowody.

Co wtedy? Przede wszystkim – narazisz się na ponowne koszty (a wcześniej wystarczyło tylko trochę dopłacić!), bo test na ojcostwo będzie trzeba zrobić raz jeszcze, tym razem z danymi. Matka dziecka może też utrudnić wykonanie kolejnego badania…

Analogicznie jak z wizytą u lekarza: jeśli dasz mu wynik bez swoich danych, nie będzie chciał postawić diagnozy i przepisać leków Tobie, prawda?

A co z sądem? Dane osobowe mogą być naprawdę kluczowe

Zaprzeczenie ojcostwa z powództwa ojca jest możliwe tylko w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się on o narodzinach dziecka. W ogromnej większości przypadków to po prostu niemożliwe. Co robić w takiej sytuacji?

Pozew może złożyć prokurator. Trzeba jednak przekonać go, że to rzeczywiście zasadne. Tutaj najczęściej wykorzystuje się właśnie wynik prywatnego badania DNA – oczywiście z danymi osobowymi. Wynik anonimowy, bez żadnych danych, niestety nie wystarczy.

🎯 Zastanów się więc, czy warto świadomie rezygnować z danych osobowych na wyniku testu na ojcostwo? Mogą one być naprawdę przydatne, a nawet kluczowe dla Twojej przyszłości.

Kiedy wynik testu na ojcostwo może mieć dane osobowe?

Muszą być spełnione te 2 bardzo ważne aspekty:

  1. badanie na podstawie wymazów z policzka lub mikrośladów, gdy dziecko ma poniżej 16 lat i jesteś jego prawnym opiekunem – od wszystkich osób muszą być pobrane właśnie takie próbki. W badaniach za 500 złotych i tak nie masz innej możliwości, a danych na wyniku wcale nie ma…
  2. badanie w sprawdzonym laboratorium – w którym dane osobowe na wyniku są w cenie (przy badaniach z wymazów) i które ma wdrożone procedury dyskrecji i bezpieczeństwa.

Zanim zlecisz więc najtańsze badanie – bez szansy na dane osobowe na wyniku – zastanów się, czy warto…

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Data publikacji: , Aktualizacja: