Co to jest profil genetyczny i do czego służy?

Profil genetyczny często nazywamy „genetycznym odciskiem palca”. Dla każdego człowieka jest unikalny i niepowtarzalny – wyjątek stanowią jedynie bliźnięta jednojajowe. Co to jest profil genetyczny i kiedy się go wykorzystuje? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest profil genetyczny?

Profil genetyczny – z jakich próbek można go ustalić?

Profil genetyczny w badaniach ojcostwa i pokrewieństwa

Profil genetyczny w nietypowych sytuacjach – wojna w Ukrainie, a identyfikacja zwłok

Co to jest profil genetyczny?

Chcąc najprościej opisać, co to jest profil genetyczny, można określić go jako zestaw charakterystycznych dla każdego człowieka odcinków DNA, nazywanych markerami DNA. Dziedziczone są one po rodzicach – połowa po matce, połowa po ojcu [1].

Profil genetyczny dla każdej osoby jest niepowtarzalny. Jedynie bliźnięta jednojajowe mają taki sam [2].

Profil genetyczny – z jakich próbek można go ustalić?

„Genetyczny odcisk palca”, czyli profil genetyczny można ustalić na podstawie wielu, różnych próbek, np. przedmiotów codziennego użytku (takich jak np. smoczek, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, sztućce, szklanka), plam krwi, niedopałka papierosa, włosów z cebulkami, jedzenia (np. gumy do żucia, nadgryzionego ciastka, lizaka), wymazu z policzka [1].

Profil genetyczny w badaniach ojcostwa i pokrewieństwa

Profil genetyczny jest wykorzystywany w badaniach na ojcostwo i badaniach pokrewieństwa. Profile genetyczne spokrewnionych osób mają pewne cechy wspólne, dlatego na podstawie ich porównania można ustalić pokrewieństwo oraz wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo i macierzyństwo [1].

Badania DNA są najpewniejszym sposobem na sprawdzenie między osobami biologicznego pokrewieństwa!

Profil genetyczny na wyniku testu na ojcostwo zapisywany jest przy pomocy markerów DNA, tzn. odcinków DNA opisanych liczbami. Z tego względu, że połowę DNA otrzymujemy od matki, a połowę od ojca, marker ma przyporządkowane dwie liczby – jedna pochodzi od matki, a druga od ojca. Porównanie profili pozwala na jednoznaczne sprawdzenie ojcostwa i macierzyństwa [2].

Profil genetyczny zapisany na wyniki testu na ojcostwo stanowi gwarancję wykonanego badania. To potwierdzenie, że laboratorium najpierw ustaliło profile genetyczne uczestników badania, a następnie wykonało analizę statystyczną [1]. Tak przeprowadzone badanie

Profil genetyczny w nietypowych sytuacjach – wojna w Ukrainie, a identyfikacja zwłok

Wiedząc, co to jest profil genetyczny, nie dziwi fakt wykorzystywania go w kryminologii, np. w przypadku zaginięć, zbrodni (identyfikacja zwłok), wypadków. Dzięki materiałowi DNA (np. na podstawie plam krwi, włosów, fragmentów naskórka, czy innych próbek), można w jednoznaczny sposób ustalić tożsamość podejrzanego, ofiary, czy zaginionej osoby. Dlatego też genetyka jest bardzo pomocna w pracy takich instytucji jak policja, czy sądy [1].

Ustalenie profili genetycznych ma również zastosowanie w przypadku identyfikacji ofiar wojennych. W kontekście wydarzeń w Ukrainie w ostatnich tygodniach badanie pokrewieństwa zleca coraz więcej osób pochodzących z Ukrainy. Z relacji Pacjentów możemy zauważyć, że zależy im na uzyskaniu potwierdzenia lub wykluczenia sytuacji, w której ich bliscy biorący udział w wojnie zmarli w obronie swojego kraju.

Identyfikacja zwłok w oparciu o badania genetyczne wcale nie jest taka trudna – wystarczy zebrać odpowiednie próbki albo zaangażować w badanie osoby spokrewnione, aby móc uzyskać pewną i jednoznaczną informację.

 

Źródła:

  1. https://testynaojcostwo.pl/co-to-jest-profil-genetyczny/
  2. https://pewnytato.pl/profil-genetyczny/

 

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: