Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?

Wymazy z policzka, szczoteczka do zębów, chusteczka z katarem, smoczek, maszynka do golenia… Wszystkie te próbki łączy fakt, że zaraz po ich pobraniu lub zebraniu najczęściej są mokre. Niektórzy boją się, że próbka wyschnie i nie będzie nadawała się do badania, a inni – że powinna być sucha. Jaka jest prawda – czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?

Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?

Próbka do laboratorium – jeśli będzie dobrze spakowana i przechowywana – trafi sucha. Sam transport i oczekiwanie na analizę sprawią, że zdąży już wyschnąć i nie ma to negatywnego wpływu na analizę.

✅ Wręcz przeciwnie – na powierzchni długo mokrej próbki może wytworzyć się np. pleśń, która niekorzystnie wpłynie na materiał genetyczny. Szczególnie, jeśli próbka będzie przechowywana w woreczku foliowym czy pudełku bez dostępu świeżego powietrza.

Nie ma jednak potrzeby, aby suszyć próbkę przed jej spakowaniem. Zarówno wymazy z policzka, jak i inne materiały (np. szczoteczka do zębów, guma do żucia, smoczek) mogą zostać spakowane wilgotne – trzeba je jednak umieścić w czystej papierowej kopercie czy kartoniku. Dostęp świeżego powietrza wysuszy próbkę samoistnie.

Jak spakować próbki do testu na ojcostwo?

Każda próbka powinna być spakowana w papierową kopertę/kartonik. Papierowe i kartonowe opakowania zapewniają bowiem przepływ powietrza, co zmniejsza ryzyko degradacji DNA np. poprzez pojawienie się pleśni.

⏩ Wymazy z policzka – spakuj je do papierka i kartonika, z którego zostały wcześniej wyjęte. To wystarczy, by były dobrze zabezpieczone.

⏩ Próbki dyskretne – spakuj każdą osobno do czystej papierowej koperty i opisz, do kogo należy próbka. Jeśli to np. szklanka czy inny przedmiot, który może się stłuc, użyj kartonika.

Pamiętaj! Spakowane próbki przechowuj w suchym i zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej, np. szafce czy szufladzie. Jeśli masz możliwość, wyślij je do laboratorium w ciągu 1-5 dni.

Jakie próbki można przekazać do badania na ojcostwo?

Próbki do badania ojcostwa mogą być naprawdę różne – wszystko zależy od tego, jakie jest Ci wygodnie zebrać. Do przykładowych materiałów należą:

  • wymazy z policzka,
  • puszka/butelka/słomka po napoju,
  • maszynka do golenia,
  • smoczek/gryzaczek,
  • szczoteczka do zębów,
  • chusteczka z plamami krwi/katarem/innymi wydzielinami,
  • prezerwatywa,
  • niedopałek papierosa,
  • guma do żucia,
  • gumki z pampersa.

To może Cię zainteresować: Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Data publikacji: , Aktualizacja: