Jak ustalić ojcostwo? Od czego zacząć?

Próba ustalenia ojcostwa może być dość frustrująca. Proces ten jest dość skomplikowany, a w jego trakcie co chwile pojawiają się nowe pytania i wątpliwości. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak ustalić ojcostwo i od czego najlepiej zacząć. Może on znacznie ułatwić próbę ustalenia ojcostwa!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy na pewno wychowuję swoje dziecko? Jak to sprawdzić?

Według danych nie swoje dziecko wychowuje aż 8-10% mężczyzn. Jest to zatrważająca liczba. Wielu z nich podejrzewa, że nie są biologicznym ojcem swojego dziecka. Nie wiedzą jednak, co z tym zrobić i jak mogą ustalić, czy na pewno wychowują swoje dziecko [1].

Ustalenie ojcostwa jest bardzo proste. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na to jest test DNA na ojcostwo. Wykonać możemy go w laboratoriach genetycznych. Dzięki niemu już w kilka dni potwierdzimy, czy na pewno wychowujemy swoje dziecko [1].

Jak ustalić ojcostwo? Gdzie zwrócić się po pomoc?

Laboratoria genetyczne oferują różne testy na ojcostwo. Jedne z nich są mniej, a inne bardziej pewna. Pacjentom ciężko na pierwszy rzut oka stwierdzić, który z nich powinniśmy wybrać. Najlepiej będzie przy wyborze kierować się następującymi czynnikami:

  • Doświadczenie laboratorium – na stronie internetowej znajdziemy informację na temat tego, jak długo laboratorium przeprowadza już badania genetyczne.
  • Jakość analizy – świadczy o niej przede wszystkim ilość analizowanych markerów genetycznych. W testach na ojcostwo im jest ich więcej, tym lepiej dla pacjenta. Nie należy jednak decydować się na testy na ojcostwo, w których analizuje się mniej niż 24 markery genetyczne.
  • Certyfikaty i akredytacje – sprawdźmy, czy laboratorium posiada niektóre międzynarodowe certyfikaty takie jak m.in. CTS, ISFG oraz Gednap. Świadczą one o wysokiej jakości i wiarygodności przeprowadzanych badań.
  • Opinie pacjentów – są one dostępne na stronach internetowych oraz forach. Dzięki opiniom dowiemy się, jak pacjenci oceniali obsługę klienta oraz samo przeprowadzenie badania.
  • Czas oczekiwania na wynik badania [2].

Czego potrzebuję, by móc ustalić ojcostwo?

Test na ojcostwo możemy zlecić w prosty sposób. Wystarczy skontaktować się z laboratorium telefonicznie, mailowo, na czacie lub przez formularz na stronie internetowej i umówić się na badanie. Możemy wykonać je w placówce lub we własnym domu za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego lub wizyty pielęgniarki mobilnej [3].

Do wykonania testu na ojcostwo potrzebny będzie nam odpowiedni wniosek oraz dwie próbki DNA – jedna od dziecka, a druga od domniemanego ojca. Najlepszym materiałem do badania w każdym przypadku będzie wymaz z policzka. Jest to próbka dobrej jakości, na której łatwo będzie wykonać analizę. Wielu osobom zależy jednak na dyskrecji, dlatego do analizy możemy oddać także tzw. mikroślady, czyli próbki dyskretne. Może być to np. szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna, smoczek dziecięcy, włos wyrwany z cebulką czy obcięty paznokieć [3].

Jak ustalić ojcostwo? Kiedy otrzymam wynik?

To kiedy otrzymamy wynik testu na ojcostwo, zależy od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. W przypadku laboratorium Geneticus wynik otrzymamy do 5 dni roboczych, jeśli do badania oddamy wymazy z policzka. W przypadku oddania do analizy mikrośladów, na wynik będziemy musieli zaczekać do 10 dni roboczych [4].

Jeśli zależy nam na szybszym otrzymaniu wyniku, to możemy zdecydować się na ekspresowy test na ojcostwo. Dzięki temu wynik otrzymamy już po 48 godzinach [4].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/kto-zleca-testy-na-ojcostwo/
  2. https://www.geneticus.pl/porady/gdzie-zrobic-test-na-ojcostwo/
  3. https://www.geneticus.pl/badania-dna/test-na-ojcostwo-z-mikrosladow/
  4. https://www.ustalojcostwo.pl/ile-czeka-sie-na-wynik-badania-ojcostwa/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: