Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Jeśli zastanawiasz się, jakie pytania zadaje sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać i jakie znaczenie mają dla sądu testy DNA.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa? Czego się spodziewać?

Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa? Przede wszystkim sąd zapyta Cię, czy jesteś pewien, że nie jesteś ojcem dziecka. O to samo zostanie zapytana matka dziecka.

Jeśli Ty i matka dziecka potwierdzicie, że nie jesteś biologicznym ojcem, rozprawa może szybko się zakończyć. Jeśli w dodatku przeprowadzicie wcześniej testy DNA  zaprzeczające Twojemu ojcostwu i przedstawicie ich wynik, cały proces może zakończyć się na pierwszej rozprawie.

Jak się przygotować do pytań zadawanych przez sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa, gdy była żona czy partnerka nadal utrzymuje, że to Twoje dziecko? Dla sądu najważniejsze są wtedy dowody i właśnie o nie będziesz pytany. Muszą być to przesłanki, które świadczą o zaprzeczeniu Twojego ojcostwa.

Najwiarygodniejsze są badania DNA.

Sąd czasami kieruje na testy DNA, dopiero gdy przeanalizuje inne dowody, którymi mogą być  np. wiadomości sms, wiadomości e-mail, zdjęcia, filmy lub dokumenty potwierdzające Twoją nieobecność przypadającą na czas poczęcia dziecka.

Sąd zada Ci również pytanie, czy są jacyś świadkowie, którzy mają odpowiednią wiedzę, by zeznawać na tę okoliczność.

Najwygodniejszym sposobem jest przedstawienie wyników testów na ojcostwo już na pierwszej rozprawie.

Jakie są pytania sądu na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa? Jakie znaczenie mają testy DNA?

Pytania sądu mogą być bardzo okrojone, jeśli wcześniej wykonacie badania DNA. W takiej sytuacji postępowanie automatycznie się skraca, gdyż często sąd nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień.

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa nie należy do łatwych i jest trudnym doświadczeniem dla obydwu stron. Tym bardziej testy DNA mogą skrócić jej czas i zaoszczędzić nerwy.

Data publikacji: , Aktualizacja: