Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Test na ojcostwo to genetyczne badanie, które udzieli jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Wynik badania na ojcostwo może posłużyć jako dowód w sądzie – jest tak naprawdę najlepszym dowodem.

Tego dowiesz się z artykułu:

Dlaczego test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Test na ojcostwo to najlepszy dowód w sądzie, ponieważ jego wynik jest wiarygodny i pewny. Szybkie i proste badanie DNA, wykonane w certyfikowanym laboratorium genetycznym, jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo.

Co jest najważniejsze? Certyfikaty, praca zgodnie z normą ISO 17025, doświadczenie w badaniach DNA, wysokiej jakości odczynniki.

Wynik testu DNA na ojcostwo jest tym bardziej wiarygodny dla sądu, jeśli zdecydowaliśmy się badanie z pełną procedurą sądową. Wtedy próbki są pobierane w obecności świadków, a wydaniem ekspertyzy zajmuje się biegły sądowy.

Jakie dowody można wykorzystać w sprawach związanych z pokrewieństwem dwóch osób? Poza wynikiem testu na ojcostwo są to także wiadomości SMS, wiadomości e-mail, zeznania świadków oraz zdjęcia. Z nich wszystkich jednak najbardziej wiarygodny jest wynik badania DNA na ojcostwo.

Poczytaj też: Test na ojcostwo cena

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą?

Wiele osób zastanawia się, co się bardziej opłaca – czekać aż sąd zleci badanie genetyczne na ojcostwo, czy wykonać test przed rozprawą. Ze względu na koszty badania, a także ogromną oszczędność czasu, warto wykonać takie badanie przed rozprawą i przyjść do sądu z gotowym wynikiem. Takie postępowanie prawdopodobnie znacznie skróci procedurę i zminimalizuje ilość kosztownych rozpraw.

Gdy sąd kieruje na badania DNA, w większości przypadków koszt wykonania testu na ojcostwo jest wyższy i zwykle opłacają go strony. Badana osoba nie może także z pełną elastycznością wybrać miejsca oraz terminu badania – są one narzucone z góry.

Test DNA wykonany przed uzyskaniem skierowania z sądu można wykonać w dogodnym terminie oraz miejscu. Ceny testów oferowane przez prywatne laboratoria są także niższe niż w przypadku laboratoriów medycyny sądowej.

To może Cię zainteresować: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Data publikacji: , Aktualizacja: