Kiedy można wnieść o obniżenie alimentów?
Alimenty to opłaty na dziecko zasądzone przez sąd. Powinny być one wypłacane do momentu ukończenia przez dziecko nauki. W uzasadnionych przypadkach można jednak złożyć wniosek o obniżenie alimentów. Kiedy można wnieść o obniżenie alimentów? Wyjaśniamy!
Tego dowiesz się z artykułu:
• Kiedy można wnieść o obniżenie alimentów?
• Jakie są przesłanki do obniżenia alimentów?
• Czy to na pewno moje dziecko?
Kiedy można wnieść o obniżenie alimentów?
Aby alimenty mogły zostać obniżone, należy złożyć w tej sprawie pozew w sądzie. W trakcie sprawy sądowej należy udowodnić, że sytuacja zarobkowa osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, uległa pogorszeniu lub że sytuacja finansowa osoby pobierającej alimenty uległa poprawie.
Jakie są przesłanki do obniżenia alimentów?
Pogorszenie sytuacji zarobkowej może spowodować np. utrata pracy zarobkowej, długotrwałe leczenie i rehabilitacja czy pojawienie się innych znacznych zobowiązań finansowych. Poprawa sytuacji finansowej występuje przykładowo w sytuacji znalezienia pracy zarobkowej, otrzymania spadku czy otrzymania stypendium.
W każdym przypadku zmiana sytuacji finansowej musi być istotna i trwała.
Czy to na pewno moje dziecko?
Jeśli alimenty zostaną zasądzone, to będą musiały być wypłacane co miesiąc do momentu zakończenia przez dziecko nauki. Ich wysokość może się oczywiście zmienić.
W wielu przypadkach jednak są one wypłacane bezpodstawnie. Jeśli odkryjemy, że płacimy alimenty na nie swoje dziecko, to powinniśmy złożyć do sądu odpowiedni pozew, dzięki któremu nie będziemy musieli łożyć niezasadnie.
Aby mieć pewność, że alimenty trafiają do naszego dziecka, warto wykonać genetyczny test na ojcostwo. Test ten określi, czy mężczyzna jest ojcem dziecka.
Próbką do genetycznego testu na ojcostwo może być wymaz z policzka, ale może nią być także smoczek dziecka, włos z cebulką, zużyta chusteczka higieniczna, szczoteczka do zębów czy nadgryziony chrupek.
W przypadku bezpodstawnego zasądzenia alimentów zapłacone pieniądze nie zostaną zwrócone. Warto więc badanie DNA wykonać jeszcze przed sprawą sądową. Dzięki temu unikniemy wydania pieniędzy na nie swoje dziecko oraz stresu.
Data publikacji: , Aktualizacja: