Czy alkohol może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Zastanawiasz się, czy alkohol może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo? Zdarza się, że badana osoba chce zafałszować wynik i korzysta z używek przed pobraniem lub nawet pobiera wymaz z policzka pod wpływem alkoholu. Test na ojcostwo a alkohol – co warto wiedzieć?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy alkohol może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Pobranie wymazu z policzka pod wpływem alkoholu, spożywanie wysokoprocentowych trunków dzień przed… Takie działania nie mają żadnego wpływu na wynik testu na ojcostwo. A to dlatego, że w badaniu ojcostwa analizowane jest DNA – które nie zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych.

Ani krążący we krwi alkohol ani inne używki nie mają zatem wpływu na rezultat badania genetycznego. Bez względu na to, czy próbką do badania jest wymaz z policzka czy może np. włosy, maszynka do golenia czy chusteczka z katarem.

Co może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Tak naprawdę jedynym ważnym czynnikiem jest wybór rzetelnego i wiarygodnego laboratorium. Choroba czy infekcja, zażywane leki, alkohol czy inne używki, ciąża… Tego rodzaju czynniki nie mają wpływu na wynik badania DNA na ojcostwo.

A dlaczego ok. 1 h przed pobraniem wymazu nie należy jeść, pić, żuć gumy, palić papierosów ani zanieczyszczać jamy ustnej w inny sposób? Jedynie ze względów praktycznych – jeśli jama ustna będzie zanieczyszczona, konieczne może być ponowne pobranie i wykorzystanie nowej próbki.

Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Tak, jeśli wybierzesz pewne i wiarygodne laboratorium. To coraz trudniejsze, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących testy na ojcostwo. Jak wybrać tę odpowiednią, która oferuje pewny wynik? Zwróć uwagę na:

  • doświadczenie w genetyce – uważaj na pośredników, wybierz laboratorium specjalizujące się w badaniach DNA
  • analiza 24 markerów DNA – złoty standard pozwalający wydać pewny wynik bez uczestnictwa matki
  • wysokiej jakości odczynniki – niektóre bardzo tanie laboratoria wykorzystują odczynniki domowej roboty bez walidacji, które niekorzystnie wpływają na analizę
  • certyfikaty laboratorium – przede wszystkim ISFG i Gednap, które potwierdzają niezależność w działaniu i wysoką jakość
  • możliwość umieszczenia danych osobowych na wyniku – co zwiększa wiarygodność wyniku np. dla sądu czy drugiej strony. Poczytaj więcej: Dane osobowe na wyniku testu na ojcostwo?

Poczytaj więcej:

Data publikacji: , Aktualizacja: