Test na macierzyństwo – kiedy można go wykonać?

Test na macierzyństwo to analiza genetyczna, bardzo podobna do testu na ojcostwo. Różnica polega na tym, że próbki do analizy pobiera się od dziecka oraz domniemanej matki. Okazuje się, że jest wiele sytuacji, w których wyniki są niezwykle przydatne. Z tego też powodu badanie macierzyństwa w swojej ofercie ma coraz więcej laboratoriów genetycznych w kraju.

Jak wygląda test na macierzyństwo?
W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?
Ile kosztuje test na macierzyństwo?
Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Jak wygląda test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo najczęściej wykonuje się na podstawie próbki wymazu z wewnętrznej strony policzka, pochodzącej od matki oraz dziecka. Do badania DNA można również wykorzystać krew żylną oraz mikroślady, czyli przedmioty codziennego użytku lub np. włosy, na których znajduje się materiał genetyczny. Próbki są poddawane specjalistycznej analizie, a po 10 dniach roboczych wynik jest dostępny dla osoby zlecającej badanie.

W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?

Wbrew pozorom jest sporo sytuacji, w których wynik testu DNA może okazać się niezwykle pomocny. Na co dzień wykorzystuje się badanie w celu ustalenia, czy wychowywane dziecko jest biologicznym potomstwem. Testy wykonuje się w przypadku matek i dzieci, które przed laty zostały rozdzielone, a także na wniosek sądów przy prowadzonych postępowaniach o alimenty, podział majątku czy nawet w sprawach karnych.

Ile kosztuje test na macierzyństwo?

Koszt testu na macierzyństwo jest bardzo podobny do ceny badania na ojcostwo – najtańsze analizy zaczynają się od ok. 500 złotych. 1200-1800 złotych należy zapłacić za testy wykonywane do celów sądowych. Średnio około 1500 złotych kosztuje analiza genetyczna opierająca się na tzw. mikrośladach.

Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Testy na macierzyństwo wykonuje się w laboratoriach genetycznych, które mają takie analizy w swojej ofercie. Są one zlokalizowane na terenie całego kraju, a dodatkowo można korzystać z partnerskich punktów pobrań. Test na macierzyństwo można wykonać poprzez samodzielne pobranie próbek specjalnym zestawem zamawianym online oraz następnie odesłanie ich do laboratorium za pośrednictwem kuriera.

Data publikacji: , Aktualizacja: