Wniosek o badania DNA na ojcostwo – czy jest wymagany?

Wykonanie testu na ojcostwo jest proste i wygodne. Pacjenci często dopytują, czy do przystąpienia do badania muszą przynieść ze sobą wniosek o badania DNA na ojcostwo. Nie jest to konieczne nawet w przypadku badania z zachowaniem procedur sądowych! Do wykonania badania DNA na ojcostwo wystarczy wypełnić odpowiedni formularz zlecenia badania, który znajduje się na stronie internetowej laboratorium lub można otrzymać go za pośrednictwem maila.

Tego dowiesz się z artykułu:

Wniosek o badania DNA na ojcostwo – czy można wykonać test na ojcostwo bez skierowania?

Wniosek o badania DNA na ojcostwo absolutnie nie jest wymagany, aby móc przeprowadzić test na ojcostwo. Pacjent sam decyduje o tym, że chciałby wykonać test, więc nikt nie musi go na niego kierować. Nie potrzebujemy więc żadnych dokumentów zewnętrznych. Przed wykonaniem testu na ojcostwo musimy jedynie wypełnić formularz zlecający badanie. Bez niego test nie może zostać przeprowadzony, ponieważ w formularzu zawierają się wszystkie najważniejsze dane dotyczące pacjentów i badania [1].

Formularz znajdziemy na stronie internetowej laboratorium oraz w każdej placówce. Musimy go oddać w momencie przekazywania materiałów do badania. Możemy więc wypełnić go w placówce z pomocą pracowników, jeśli zdecydowaliśmy się na pobranie próbek w laboratorium lub przesłać go kurierem w przypadku samodzielnego pobierania materiałów do badania. [2].

Formularz zlecenia badania – co zawiera dokument?

Wypełnienie formularza zlecającego test na ojcostwo jest bardzo proste. Potrzebujemy uzupełnić w nim jedynie kilka danych:

  • Dane osoby zlecającej – imię i nazwisko, pesel, numer telefonu oraz adres
  • Dane uczestników badania – nie jest to obowiązkowe. Badanie możemy wykonać anonimowo.
  • Informacje o pobranych próbkach – data pobrania materiału oraz jego rodzaj (wymaz z policzka czy mikroślad np. szczoteczka do zębów, paznokieć czy włos wyrwany z cebulką)
  • Zgoda na utylizację próbek po badaniu
  • Sposób przekazania wyniku – online, wysyłka (do wyboru wysyłka listem poleconym albo kurierem) lub osobisty odbiór w placówce. Możemy zdecydować się na odbiór wyniku online i jedną z pozostałych opcji.
  • Oświadczenie osoby zlecającej – potwierdza się w nim m.in. bycie osobą pełnoletnią, znajomość typu zlecanego badania, jego warunków, ceny. Podpisując oświadczenie, zlecający przyjmuje także do wiadomości, że w ciągu 3 dni musi uiścić opłatę za zlecenie badania. Pełną treść oświadczenia znajdziemy w formularzu.
  • Data i podpis osoby zlecającej [1].

Tak wypełniony formularz oddajemy w placówce lub przesyłamy do laboratorium wraz z pobranymi próbkami. Formularze zlecenia badania na ojcostwo dostępne są do pobrania TUTAJ.

Wszystkie dane, które wraz z formularzem przekażemy placówce, są całkowicie poufne [2].

Źródła:

  1. https://www.geneticus.pl/wp-content/uploads/2021/11/geneticus-formularz-anonimowy.pdf
  2. https://www.geneticus.pl/kiedy-warto-zrobic-badanie-dna-na-ojcostwo-i-jak-sie-do-tego-przygotowac/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: