Badania dotyczące zgodności DNA ojca i dziecka

Czym jest test na ojcostwo?
Test na ojcostwo – po wielu latach
Test na ojcostwo – bez wiedzy matki
Test na ojcostwo – kiedy warto się zdecydować?

Czym jest test na ojcostwo?

Test  na ojcostwo jest to porównywanie wzorów DNA pobranych od przypuszczanego ojca i dziecka. Dzięki temu ojciec dowiaduje się czy jest faktycznym rodzicem czy jednak nie. DNA jest to unikatowy kod genetyczny, jaki rodzice przekazują dziecku. Testy na ojcostwo polegają na badaniu zapisu kilkunastu, najczęściej 24 markerów genetycznych. Cena testu na ojcostwo jest zależna od wielu różnych czynników. Nie poleca się kupowania testów za 500 złoty, ponieważ jest to zaskakująco nisko cena, co może oznaczać  np. brak akredytacji PCA. Lepiej wyłożyć na to większą sumę i nie mieć wątpliwości z tym tematem związanych.

Test na ojcostwo po wielu latach

Testy DNA na ojcostwo są jak najbardziej możliwe w każdym momencie życia ojca i dziecka. DNA jest niezmienne, posiadamy je takie samo przez całe swoje życie. Nawet po śmierci takowe badanie jest wykonalne, wtedy też można się dowiedzieć czy było się genetycznym ojcem.

Test na ojcostwo bez wiedzy matki

W przypadku robienia testu ojcostwa anonimowego, obecność matki nie jest potrzebna. Sytuacja komplikuje się dopiero w momencie, gdy badanie DNA ma zostać wykorzystane w celach sądowych, wtedy obecność matki jest jak najbardziej konieczna. By zrobić badanie anonimowe, jedyne czego potrzebujemy to materiał pobrany od ojca i dziecka. Procedura pobierania wymazu z wewnętrznej części policzka (najczęściej używana) jest w pełni bezpieczna i bezbolesna.

Test na ojcostwo  kiedy warto się zdecydować?

Test na ojcostwo w ciąży można robić najwcześniej w okolicy 9-10 tygodnia ciąży. W Polsce badanie DNA na ojcostwo może być zarówno wykonywane w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Możemy wykonać ten test, gdy tylko mamy taką potrzebę. Najczęściej, ojcowie starają się wykonać test jak najszybciej, by być świadomym tego, czy jest się biologicznym ojcem. Brak wątpliwości jest w tym temacie bardzo potrzebny, nasze podejście do dziecka wtedy się w ogóle nie zmienia i nie patrzymy na nie „jak nie na nasze”, lecz niektórzy ojcowie obawiając się negatywnego wyniku testu na ojcostwo, nie wykonują go.

Data publikacji: , Aktualizacja: