Badania na ojcostwo w czasie ciąży – jak i gdzie można je wykonywać?

Test na ojcostwo to jedyna pewna i szybka metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Badania wykorzystuje się nie tylko do celów prywatnych, służą również jako dowód sądowy w sprawach spadkowych czy alimentacyjnych. Badania na ojcostwo można wykonać jeszcze na etapie ciąży, nie trzeba z tym czekać do narodzin dziecka.

Czy można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?
Gdzie można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?
Ile kosztuje prenatalne badanie na ojcostwo?
Ile czeka się na wynik prenatalnego badania na ojcostwo?

Czy można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?

Badania prenatalne na ojcostwo, czyli badania na ojcostwo w ciąży nie są tak popularne jak badania po narodzinach dziecka, jednak może je wykonać każda para. Konieczne jest jednak włączenie do badania DNA na ojcostwo próbki pochodzącej od domniemanego ojca. Nie ma ograniczeń odnośnie wykonywania badań, są one dostępne dla zainteresowanych.

Gdzie można zrobić prenatalne badanie na ojcostwo?

Badania na ojcostwo w czasie ciąży należy wykonywać wyłącznie w sprawdzonych placówkach – są to laboratoria genetyczne, które specjalizują się w tego typu badaniach. Uwzględniają analizę w swojej ofercie, zapewniając wysoki poziom usług. Nie każde laboratorium dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym, by możliwe było wykonanie tej skomplikowanej analizy.

Ile kosztuje prenatalne badanie na ojcostwo?

Badanie prenatalne na ojcostwo nie jest tanie i to jego największy minus, mocno dotykający kieszeń. Cena badania na ojcostwo zależy od typu badania oraz od próbki przekazanej do analizy. Badanie DNA, które można przeprowadzić od 8 tygodnia ciąży wiążę się z kosztem nawet 6-7 tysięcy złotych. Nieco tańsze jest badanie wykonywane od 15 tygodnia ciąży – kosztuje około 2 tysiące złotych.

Ile czeka się na wynik prenatalnego badania na ojcostwo?

Na wynik badania na ojcostwo w czasie ciąży nie trzeba długo czekać. Zazwyczaj wynik jest dostępny w 5-10 dni roboczych, liczonych od daty, w której próbka pojawia się w laboratorium. Obecnie firmy przewozowe i kurierskie dbają o to, by dostarczać przesyłki zawsze na czas, nawet jeśli próbka jest pobierana w punkcie partnerskim. Istnieje możliwość przyśpieszenia dostarczania wyników – taka usługa jest dodatkowo płatna jednak pozwala, by wyniki otrzymać w 48 godzin.

Data publikacji: , Aktualizacja: