Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega i jakie są wskazania

Badania DNA na ojcostwo są jedynym sposobem, aby mieć 100% pewności co do ojcostwa. Jest to nieinwazyjne badanie genetyczne, które wykonane prawidłowo jest bezbłędne. Na czym polega? Ile czasu czeka się na wynik? 

Na czym polega badanie DNA na ojcostwo?
Jak się przygotować do badania DNA na ojcostwo?
Ile się czeka na wynik badania DNA na ojcostwo?
W jakich sytuacjach wskazane jest badanie DNA na ojcostwo?

Na czym polega badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo polega na porównaniu do siebie próbek materiału genetycznego. Porównywane są 24 markery genetyczne obu osób (w tym przypadku ojca i dziecka), które pokrywają się u osób spokrewnionych ze sobą. Warto zauważyć, że wyniki mogą zaprzeczać ojcostwo jednak potwierdzać pokrewieństwo.

Samo pobranie próbek materiału genetycznego jest bezbolesne i proste – pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka domniemanego ojca i dziecka lub w przypadku wykonywania testu na ojcostwo w ciąży jest to próbka krwi matki oraz wymaz z policzka ojca.

Jak się przygotować do badania DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo nie jest badaniem, do którego trzeba być na czczo, jednak zaleceniem jest co najmniej godzina przerwy od jedzenia, picia i używek + gumy do żucia przed pobraniem materiału. W przypadku próbki materiału genetycznego dostarczanego na przedmiocie codziennego użytku ważne jest, aby np. szczotka, butelka czy nawet niedopałek papierosa nie miały styczności z materiałem genetycznym innych osób.

Dodatkowo dla ułatwienia laboratoria, które pozwalają na dostarczenie materiału metodą wysyłkową, wraz z pakietem dostarcza wszystkie potrzebne narzędzia do jak najdokładniejszego pobrania materiału DNA.

Ile się czeka na wynik badania DNA na ojcostwo?

Wybór sprawdzonego laboratorium wykonującego badanie na ojcostwo pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ średni czas oczekiwania na wyniki testu na ojcostwo w przypadku wymazu z policzka lub tzw. sądowego badania genetycznego na ojcostwo to ok. 3-5 dni roboczych. Jednak w przypadku próbek DNA niestandardowych tzn. butelki, smoczki itd. czas oczekiwania wydłuża się do 10-15 dni roboczych.

W jakich sytuacjach wskazane jest badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo kojarzy się ze zdradą – faktycznie tak jest, że większa część badań dotyczy kobiet, które dopuściły się zdrady. Jednak zdrada to nie jedyne wskazanie do wykonania testu na ojcostwo, pomocne jest ono również w sytuacji konfliktu między byłymi partnerami, gdzie punktem sporu jest uznanie ojcostwa oraz alimenty.

Warto dodatkowo mieć na uwadze badanie DNA na ojcostwo, kiedy kobieta ciężarna rozstała się z mężem, ale jest w ciąży z innym mężczyzną. Wówczas jeśli od rozwodu do porodu nie minęło 300 dni automatycznie w urzędzie domniemanym ojcem jest były mąż.

Data publikacji: , Aktualizacja: