Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo?

Testy na ojcostwo są coraz popularniejsze – dają możliwość sprawdzenia, czy domniemany ojciec oraz dziecko są naprawdę spokrewnieni. Zdarzają się różne sytuacje, w wyniku których ojcostwo nie jest do końca pewnikiem. Brak podobieństwa dziecka, inna grupa krwi czy podejrzenie zdrady partnerki – w takich sytuacjach można zlecić wykonanie badania DNA.

Test na ojcostwo cena – czy test na ojcostwo może być refundowany?
Test na ojcostwo cena – jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo cena – ile trzeba zapłacić za test na ojcostwo?
Test na ojcostwo cena – od kiedy można zrobić?

Test na ojcostwo cena – czy test na ojcostwo może być refundowany?

Testy na ojcostwo nie są refundowane, bez względu na rodzaj wykonanego badania genetycznego. NFZ refunduje bowiem wyłącznie badania mające na celu diagnostykę stanu zdrowia – badania na ojcostwo nie mają takiego celu, dlatego nie można liczyć na ich refundację. Na szczęście test na ojcostwo cena jest zróżnicowana, a dodatkowo można rozłożyć płatność na raty.

Test na ojcostwo cena – jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Wiarygodność testów DNA na ojcostwo jest bardzo wysoka, dlatego osoby zlecające badanie nie muszą martwić się o jakość wyniku, szczególnie jeśli wybierają sprawdzone laboratorium. W przypadku potwierdzenia ojcostwa wiarygodność jest określana na poziomie 99%. Dla zaprzeczenia ojcostwa wiarygodność badania wynosi natomiast 100%.

Test na ojcostwo cena – ile trzeba zapłacić za test na ojcostwo ?

Test na ojcostwo cena jest zróżnicowana i zależy od typu wybranego badania DNA. Najtańsze są testy na ojcostwo wykonywane na podstawie wymazu z policzka – ich ceny zaczynają się już od 500 złotych. Od 700 do 1200 złotych należy zapłacić za badanie na podstawie mikrośladów. W przypadku testów na ojcostwo wykonywanych do celów sądowych koszty kształtują się na poziomie 1200-1500 złotych. Najdroższe są natomiast testy DNA wykonywane jeszcze w czasie trwania ciąży – ich cena może sięgać nawet 7 tysięcy złotych.

Test na ojcostwo cena – od kiedy można zrobić?

Najpopularniejsze testy na ojcostwo wykonywane na podstawie wymazu z policzka czy mikrośladów można wykonywać już od pierwszego dnia życia dziecka. W przypadku badań na ojcostwo wykonywanych jeszcze przed narodzinami dziecka, możliwe jest ich wykonanie od 8 tygodnia ciąży.

Data publikacji: , Aktualizacja: