Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Zastanawiasz się, czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ? Nie chcesz płacić za test na ojcostwo pełnej kwoty? Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego – cena testu na ojcostwo wcale nie jest niska. Pamiętaj jednak, że nie jest to badanie medyczne, a genetyczne w kierunku pokrewieństwa.

Test na ojcostwo na NFZ – tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Test na ojcostwo na NFZ? Chociaż brzmi ciekawie, jest to niemożliwe. A to dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko określony rodzaj badań. Muszą to być badania medyczne, czyli takie, które służą poprawie stanu zdrowia albo wykryciu danej choroby.

Test ojcostwa nie jest tego rodzaju badaniem i nie ma wpływu na ludzkie zdrowie. Nie zrobisz więc badania na ojcostwo na NFZ.

Czy można zrobić test na ojcostwo za darmo?

Jeśli nie NFZ, może za badanie ojcostwa zapłaci ktoś inny, np. sąd? To zdarza się naprawdę bardzo rzadko i tylko w określonych przypadkach, np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym i szybkie wykonanie badania DNA na ojcostwo jest naprawdę ważne.

Jeśli to sąd zleca badanie DNA, najczęściej opłaty ponoszą strony, zwykle ta przegrana. Najlepiej jednak zgłosić się do sądu już z gotowym wynikiem, co często skraca całe postępowanie. Badania ojcostwa zlecane bez skierowania z sądu nierzadko jest też po prostu tańsze.

Ile kosztują testy na ojcostwo?

W Geneticus zrobisz badania na ojcostwo nawet za 737 zł. I będzie to badanie na 24 markerach DNA (ważne, jeśli nie badamy matki), w doświadczonym i certyfikowanym laboratorium ze specjalizacją w badaniach genetycznych i na wysokiej jakości odczynnikach.

Aby dowiedzieć się, ile kosztują testy na ojcostwo, kliknij w link TEST NA OJCOSTWO CENA.


Test na ojcostwo na NFZ i nie tylko – poczytaj więcej:

Data publikacji: , Aktualizacja: