Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi

Grupa krwi a ojcostwo – czy można sprawdzić?

Analiza grup krwi, stosowana kiedyś do ustalania ojcostwa, jest już metodą tak naprawdę przestarzałą. A do tego na tyle nieprecyzyjną, że niemal całkowicie wyszła z użycia. Jej miejsce zajęły szybkie, pewne i bezbolesne badania DNA na ojcostwo. Na czym polegała uważana już dziś za historyczną, a wykorzystywana w przeszłości do ustalania pokrewieństwa między ludźmi, metoda serologiczna? Grupa krwi a ojcostwo – co warto wiedzieć? Czy ustalenie ojcostwa po grupie krwi jest możliwe?

Tego dowiesz się z artykułu:

grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi
grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi

Czy ustalenie ojcostwa po grupie krwi jest pewne?

Faktem jest, że grupę krwi dziecko dziedziczy po rodzicach. Porównanie grup krwi nie jest jednak metodą pewną i precyzyjną. Dlaczego?

Grupa krwi nie jest cechą indywidualną – nie przypomina „genetycznego odcisku palca”, jakim jest ludzkie DNA. Po świecie chodzą przecież miliony osób, które posiadają identyczną grupę krwi, mimo że nie łączy je biologiczne pokrewieństwo.

Grupę krwi dziecka warto ustalić dopiero po 2 roku życia – o tym, jaką grupę krwi będzie posiadało dziecko, zadecydują specyficzne antygeny. Znajdują się one w krwinkach czerwonych, inaczej erytrocytach, i tworzą określone układy grupowe. Wśród nich najbardziej znane są układy AB0 i Rh. Grupy krwi nie warto ustalać jednak wcześniej niż przed ukończeniem 2 roku życia. Choć antygeny z grypy AB0 są obecne już u 6-tygodniowego płodu, to w pełni ujawniają się one dopiero między 6. a 18. miesiącem życia dziecka. Dla porównania: badanie na ojcostwo na podstawie analizy DNA jest już dziś dostępne po 8 tygodniu ciąży. Profil genetyczny dziecka nigdy się nie zmieni.

Przy niektórych połączeniach grup krwi rodziców dziecko może mieć każdą z grup krwi – a jeśli porównujemy profile genetyczne, ojcostwo można ustalić w sposób pewny i jednoznaczny.

Błędne oznaczenie grup krwi zdarza się stosunkowo często – laboratoria analityczne najczęściej nie stosują tak rygorystycznych procedur bezpieczeństwa jak laboratoria genetyczne.

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Znając grupy krwi matki i ojca, da się prawda ustalić możliwe warianty grup krwi ich dziecka. Za pomocą tej metody nigdy nie uda się jednak jednoznacznie ojcostwa potwierdzić, jest ona zbyt niedoskonała.

grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi

Źródło: http://www.ciazowy.pl/

Dlaczego kiedyś korzystano z porównania grup krwi?

Z prostego powodu: medycyna nie dysponowała wówczas skuteczniejszym narzędziem. Warto wspomnieć, że w Polsce pierwsze testy serologiczne wykonano dla Sądu Krakowskiego już w drugiej połowie lat dwudziestych XX wielu, konkretnie w roku 1926, a więc na długo zanim nastała era badań genetycznych. Nic zatem dziwnego, że mężczyźni próbowali sobie radzić w inny sposób.

Z problemem wątpliwego ojcostwa ludzie zmagają się przecież nie od dziś. Z biegiem lat naukowcy odkrywali jednak nowe systemy grup krwi, w związku z czym ich analiza nastręczała coraz więcej kłopotów, a uzyskiwane wyniki nie dawały jednoznacznej odpowiedzi.

Jak sprawdzić ojcostwo w sposób pewny?

Było oczywiste, że ludzie potrzebowali jakiegoś rewolucyjnego rozwiązania, które dałoby im całkowitą pewność. Taką rewolucją okazały się genetyczne testy na ojcostwo. Nie badały one już grup krwi, a unikalny dla każdego człowieka kod genetyczny. Do dziś testy DNA uważane są za najdokładniejszą metodę, jeśli chodzi o ustalanie pokrewieństwa między ludźmi.

Chcąc sprawdzić ojcostwo, warto więc wykorzystać tę nowoczesną i dokładną metodę – badania genetyczne. Bazują one na porównaniu unikalnych dla każdej osoby (oprócz bliźniąt jednojajowych) profili genetycznych. To gwarantuje jednoznaczny wynik na całe życie.

Za złoty standard w zakresie testów na ojcostwo uznaje się badanie na 24 markerach genetycznych. Takie badanie w sposób pewny i jednoznaczny pozwoli potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo przy samym udziale domniemanego ojca i dziecka. Przy analizie w tak szerokim zakresie genów, obecność matki nie jest wymagana.

Jeśli masz więc wątpliwości co do ojcostwa, bo nie zgadza się grupa krwi – nie czekaj. Sprawdź ojcostwo metodą genetyczną, która pozwoli Ci odetchnąć z ulgą, unormować prawną sytuację i naprawić relacje.


Więcej informacji:


Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img
5/5 - (1 vote)

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

5/5 - (1 vote)
Data publikacji: , Aktualizacja: