Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?
Wielu Pacjentów zastanawia się, czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo. W końcu ogrom różnego rodzaju badań wymaga tego, aby w dzień ich wykonywania nie jeść i nie pić nic oprócz wody. ✅ Prawda jest jednak taka, że do testu na ojcostwo wcale nie trzeba być na czczo! Jeśli badanie wykonywane jest na wymazach z policzka niezbędne jest jedynie drobne przygotowanie ok. godziny przed pobraniem.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?
- Jak przygotować się do testu na ojcostwo?
- Czy jedzenie przed testem na ojcostwo może zmienić wynik?
Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?
Pytanie, czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo, nie jest bez zasadne. W końcu od zawsze spotykamy się z koniecznością niejedzenia przed wieloma różnymi badaniami.
⏩ W przypadku testu na ojcostwo nie trzeba być jednak na czczo. Analizowane w badaniu ojcostwa jest bowiem DNA, które nie jest zależne od jedzenia. Inaczej wygląda sytuacja z wieloma badaniami krwi, gdzie jedzenie mogłoby wpłynąć na końcowy wynik.
Dlaczego więc laboratoria proszą, aby ok. godzinę przed pobraniem nie jeść, nie pić, nie żuć gumy i nie palić papierosów?
Jak przygotować się do testu na ojcostwo?
Przygotowanie do testu na ojcostwo dotyczy tylko pobrania wymazów z policzka. Obejmuje ono niejedzenie, niepicie, nieżucie gumy i niepalenie papierosów ok. 1 godziny przed pobraniem. Można pić czystą wodę. Jeśli dziecko wymaga karmienia, przerwa między nim a pobraniem może wynosić ok. 30 minut.
To ważne, aby próbki dotarły do laboratorium w jak najlepszym stanie. Niestosowanie się do tych zaleceń może spowodować, że wymazy nie będą nadawały się do badania, bo będą po prostu zanieczyszczone.
⏩ To może Cię zainteresować: Jak przygotować się do testu na ojcostwo? ➡ Sprawdź!
Czy jedzenie przed testem na ojcostwo może zmienić wynik?
Nie. Jedzenie przed testem na ojcostwo nie ma żadnego wpływu na wynik. Nieodpowiednie przygotowanie do badania może jedynie spowodować, że próbka nie będzie nadawała się do analizy, a pobranie będzie trzeba powtórzyć.
Podobnie sytuacja wygląda z innymi czynnikami zewnętrznymi, jak choroba, zażywane leki, stosowane używki – żaden z nich nie ma wpływu na wynik badania. Analizowane w teście DNA na ojcostwo fragmenty DNA są bowiem niezmienne.
⏩ Poczytaj więcej: Czy da się sfałszować test na ojcostwo?
Data publikacji: , Aktualizacja: