Jak przygotować się do testu na ojcostwo? ➡ Sprawdź!

Zastanawiasz się, jak przygotować się do testu na ojcostwo? Czy trzeba być na czczo, czy można pić alkohol i palić papierosy? Jeśli do badania na ojcostwo będą pobrane wymazy z policzka, badanie wymaga minimalnego przygotowania. Nie jest ono jednak skomplikowane czy czasochłonne. Na czym polega?

Przygotowanie do testu na ojcostwo – tego dowiesz się z artykułu:

Jak przygotować się do testu na ojcostwo?

Jeśli czeka Cię pobranie wymazów w policzka do testu na ojcostwo, każdy uczestnik badania DNA powinien minimalnie się przygotować. Ok. 1 godzinę przed pobraniem nie należy jeść, pić, palić papierosów, żuć gumy ani w żaden inny sposób zanieczyszczać jamy ustnej.

Dlaczego? Chodzi o to, aby próbka nadawała się do badania na ojcostwo – resztki jedzenia czy inne czynniki mogą sprawić, że będzie zanieczyszczona lub dojdzie do degradacji DNA.

Oczywiście nie będzie mowy o żadnym zafałszowaniu wyniku. Może się po prostu okazać, że próbkę będzie trzeba pobrać raz jeszcze, tym razem z zachowaniem godzinnego odstępu. Warto więc zastosować się do wskazówek laboratorium.

Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

Wiele osób zastanawia się też, czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo. Absolutnie nie ma takiej potrzeby! Dnia, w którym pobierana jest próbka – wymaz z policzka, można spokojnie jeść i pić (nawet alkohol). Ważne jedynie, aby zachować godzinny odstęp między posiłkiem a pobraniem. W przypadku bardzo małych dzieci czasami można skrócić ten czas do ok. 40 minut.

Czy badanie na ojcostwo można zrobić podczas choroby?

Choroba, infekcja, leki, używki, ciąża, wiek… Tego rodzaju czynniki nie wpływają na możliwość wykonania badania DNA na ojcostwo. Fragmenty DNA, które podlegają analizie podczas testu, nie zmieniają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Nie ma więc znaczenia, czy test ojcostwa będzie wykonywany podczas choroby czy też nie, a pobrania nie trzeba przekładać.

W przypadku badań genetycznych wynik zawsze będzie tak sam – w przeciwieństwie na przykład do badań krwi, gdzie nawet najmniejsza zmiana w organizmie może powodować odchylenia w wyniku.


Poczytaj więcej:

Data publikacji: , Aktualizacja: