Czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Zastanawiasz się, czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie? Potrzebujesz rezultatu badania na ojcostwo do sprawy sądowej, np. zaprzeczenia lub ustalenia ojcostwa? To bardzo dobry pomysł – wynik testu jest dla sądu świetnym dowodem. Dzięki niemu można rozwiązać wiele spraw i unormować prawną sytuację całej rodziny.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Tak – wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie. Z doświadczenia naszych Pacjentów wynika, że nie musi to być badanie z pełną procedurą sądową (chociaż warto je wykonać, jeśli istnieje taka możliwość).

Bardzo często nawet wyniki testów na ojcostwo bez udziału matki są dowodem wystarczającym. Ważne, aby na rezultacie znajdowały się dane osobowe badanych osób, które znacznie zwiększają wiarygodność wyniku. W Geneticus możesz wykonać badania DNA na ojcostwo z danymi osobowymi, a co więcej – wystarczy pisemna zgoda jednego opiekuna prawnego.

Dlaczego warto mieć wynik badania DNA przed rozprawą w sądzie?

Wynik testu ojcostwa warto uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy w sądzie. To często powoduje skrócenie całego postępowania, ponieważ sąd posiada już gotowy dowód. W przeciwnym razie badania DNA zlecane są rzadko – najczęściej wykorzystuje się inne dowody, np. zeznania świadków, zdjęcia czy smsy. To powoduje, że cała sprawa się wydłuża.

A posiadając wynik badania ojcostwa, można często skończyć sprawę na jednej rozprawie. To pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze (każda dodatkowa rozprawa to dodatkowy koszt), ale przede wszystkim czas i nerwy.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo cena

Kto płaci za test na ojcostwo zlecony przez sąd?

A kto płaci za test na ojcostwo zlecony przez sąd? Czyli za taki, który nie jest zlecany prywatnie, a w czasie rozprawy przez sędziego. Po pierwsze warto wiedzieć, że takie badania są zlecane rzadko. A po drugie – jeśli już są, najczęściej sąd zleca je w drogich ośrodkach. Badanie ojcostwa jest więc droższe.

Płacą za nie natomiast najczęściej strony postępowania – zwykle przegrana. Bardo rzadko zdarza się, aby sędzia zadecydował o przerzuceniu płatności na skarb państwa. Ma to miejsce np. w sytuacji, gdy dziecko znajduje się w placówce wychowawczej.

Poczytaj też:

Data publikacji: , Aktualizacja: