Kto płaci za test na ojcostwo?

Wiele osób zadaje sobie to samo pytanie: „Kto płaci za test na ojcostwo?” Tym bardziej, że koszt testu na ojcostwo wcale nie jest taki mały… Najczęściej za test płaci po prostu zleceniodawca, wybierając dogodną dla siebie formę płatności, np. przelew internetowy czy szybki przelew DotPay. A czy można zrobić taki test na NFZ lub za darmo?

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto płaci za test na ojcostwo?

Za test na ojcostwo płaci najczęściej po prostu osoba, która jest zleceniodawcą badania. Może to zrobić tradycyjnym przelewem internetowym, szybkim przelewem DotPay, przekazem pocztowym – czyli wybrać dogodną formę. Cena testu na ojcostwo jest rozłożona na dwie części. Pierwsza to opłata za zestaw, a druga za resztę badania.

Oczywiście zdarza się, że za badanie płaci inna osoba, np. uczestnik badania niebędący jego zleceniodawcą. Wszystko zależy od tego, co ustalą uczestnicy między sobą.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo cena

Kto płaci za test na ojcostwo zlecony przez sąd?

Chociaż wiele osób myśli, że w takim przypadku koszty pokrywa Skarb Państwa i badania będą za darmo – to nieprawda. W ogromnej większości przypadków za badania płacą po prostu strony. Może to być strona przegrana lub obie strony po połowie, zależnie od decyzji sądu. Opłata za badanie ojcostwa jest przerzucana na Skarb Państwa w bardzo rzadkich przypadkach, np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.

Co więcej – test ojcostwa zlecany przez sąd jest zwykle droższy niż badanie zlecane prywatnie (nawet to z procedurą sądową). Na rozprawę warto stawić się już z gotowym wynikiem.

Czy da się zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

Skoro sądy tak rzadko płacą za badania DNA, to może da się zrobić badanie ojcostwa na NFZ i wtedy mieć ustalone ojcostwo bezpłatnie? Trzeba pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie badania medyczne, czyli takie, które służą wykryciu choroby lub leczeniu. Test na ojcostwo takim badaniem nie jest, dlatego nie może zostać opłacony. Nie ma więc możliwości wykonania badania ojcostwa na NFZ.


Data publikacji: , Aktualizacja: