Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

W czasie wykonywania testu na ojcostwo wiele osób zastanawia się, jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka. Nierzadko obawiamy się, czy próbka będzie nadawała się do analizy, czy nie zaszkodzi jej zbyt długie przechowywanie lub transport. Prawda jest jednak taka, że DNA na wymazie z policzka nie ma określonego czasu przydatności. Dlaczego?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

DNA na wymazie z policzka utrzymuje się nawet kilkadziesiąt lat. Prawidłowo pobrana, zabezpieczona i przechowywana wymazówka to świetny materiał, na podstawie którego można zrobić jednoznaczny test DNA na ojcostwo.

Laboratorium zaleca wysłanie próbek w ciągu kilku dni, jednak dłuższe przechowywanie czy transport nie mają wpływu na jakość materiału. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie ryzyka degradacji DNA przez niewłaściwe przechowywanie.

Jak pobrać i przechowywać wymazy z policzka?

Przed pobraniem wymazu z policzka zaleca się nie jeść, nie pić, nie palić papierosów i nie żuć gumy na ok. 1 godzinę wcześniej. To zalecenie pozwala zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia DNA. Niezastosowanie się do tych wskazówek nie ma wpływu na wynik badania, jednak może spowodować konieczność ponownego pobrania próbki.

Po pobraniu wymazów należy schować je do papierka i kartonika, w którym wymazówki były wcześniej. Jeśli wymazy pobierane są na patyczki kosmetyczne, wystarczy spakować je do czystych papierowych kopert.

Tak spakowane wymazy najlepiej przechowywać w suchym i zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej, np. szafce czy szufladzie.

Poczytaj więcej: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce? Sprawdź ✅

Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Oprócz wymazów z policzka do badania na ojcostwo nadaje się cała masa innych próbek. Każda z nich jest równie pewna, ponieważ analizowane w testach na ojcostwo fragmenty wszędzie są takie same. Dobre próbki to również przykładowo:

  • gryzak/smoczek,
  • szklanka/kubek/butelka/puszka,
  • maszynka do golenia,
  • szczoteczka do zębów,
  • plaster/gazik/opatrunek/chusteczka z krwią,
  • chusteczka z katarem,
  • podpaska/tampon/wkładka higieniczna,
  • nić dentystyczna,
  • niedopałek papierosa.

To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić DNA dziecka bez wymazu?

Data publikacji: , Aktualizacja: