Jak obniżyć alimenty? ✅ Obniżenie alimentów – to warto wiedzieć

Koronawirus niekorzystnie odbił się nie tylko na samopoczuciu, stanie zdrowia czy kontaktach międzyludzkich. Dla wielu osób to również utrata pracy lub obniżenie dochodów. Jeśli i Ty jesteś w takiej sytuacji, a dodatkowo płacisz alimenty – być może zastanawiasz się nad ich obniżeniem. ✅ Sprawdź, jak obniżyć alimenty i zastanów się… czy na pewno płacisz je na swoje dziecko.

Coraz więcej mężczyzn płaci alimenty niesłusznie – przede wszystkim ci, którzy byli krótko z matką dziecka, od początku mieli wątpliwości związane z ojcostwem czy rozstali się z partnerką z nieprzyjemnych stosunkach. Chociaż już zapłaconych alimentów nie dostaniesz z powrotem, masz szansę uniknąć dalszych nienależnych wydatków!

Obniżenie alimentów – tego dowiesz się z artykułu:

Czy płacę alimenty na swoje dziecko?

W obecnej sytuacji  być może chcesz obniżyć alimenty. Zanim zajmiesz się formalnościami, warto zastanowić się… czy alimenty płacisz na pewno słusznie? Coraz więcej mężczyzn płaci je bowiem bezpodstawnie. Dlaczego tak się dzieje?

Nierzadko decyzja o płaceniu alimentów jest podejmowana mimo tego, że mężczyzna ma wątpliwości co do ojcostwa. Powody to chęć ratowania związku czy potrzeba uniesienia się honorem. To może powodować problemy w przyszłości, dlatego zawsze warto podjąć decyzję po dokładnym jej przemyśleniu.

Skąd bierze się niepewność co do ojcostwa? Najczęstsze powody to:

przelotna znajomość, której owocem jest dziecko,

podejrzenie zdrady (związane przykładowo z plotkami, brakiem podobieństwa, dziwnym zachowaniem partnerki czy niezgadzającą się grupą krwi),

utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów z dzieckiem, gdy doszło do rozwodu.

Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?

Płacisz alimenty? Nawet jeśli okaże się, że to nie Twoje dziecko – poniesionych kosztów nie odzyskasz. Masz jednak możliwość uniknięcia dalszych wydatków. Jak zyskać pewność i zyskać dowód dla sądu?

Dobrym wyjściem jest wykonanie testu na ojcostwo – jego wynik da jednoznaczną informację na temat tego, czy jesteś ojcem dziecka, na które są przez Ciebie płacone alimenty.

Jeżeli ojcostwo zostanie potwierdzone – odzyskasz spokój na zawsze. Jeżeli wykluczone – możesz podjąć odpowiednie kroki prawne.

Do badania na ojcostwo wystarczy udział Twój oraz dziecka. Możesz przekazać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, smoczek, chusteczkę z katarem, gumki z pampersa czy szczoteczkę do zębów.

To może Cię zainteresować: ✅ 100% pewny test na ojcostwo – dyskretny, 24 markery DNA z gwarancją (tylko ojciec i dziecko!)

Kiedy można obniżyć alimenty?

Jeżeli w Twojej sprawie wydano wyrok ustalający wysokość alimentów, możesz złożyć sprawę o ich obniżenie. Konieczne jednak, abyś wykazał zmiany sytuacji majątkowej (trwałe i istotne).

Możesz powołać się na przykład na:

  • utratę pracy, która jest niezależna od Ciebie – a związana np. z likwidacją stanowiska czy zwolnieniami grupowymi,
  • narodziny kolejnego dziecka – ponieważ wszystkie dzieci muszą mieć równą pomoc finansową,
  • utratę możliwości zarobku – związaną np. z wypadkiem.

Jak obniżyć alimenty?

Wnosząc pozew o obniżenie alimentów, masz obowiązek udowodnić swoje racje, czyli przedstawić dowody i szczegółowo opisać sytuację.

Pozew trzeba wnieść do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich według miejsca zamieszkania uprawnionego do pobierania alimentów.

Ciekawy artykuł: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Data publikacji: , Aktualizacja: