Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Test na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu z policzka lub innej dowolnej próbki z materiałem genetycznym ojca i dziecka, tzw. mikrośladu. Jest on szybki, prosty i bezbolesny. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej poczekać, aż to sąd zleci badanie, czy wykonać badanie DNA wcześniej i przyjść na rozprawę z gotowym wynikiem. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać drugą opcję!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
- W jakich sytuacjach warto zrobić test na ojcostwo?
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Wykonanie testu na ojcostwo przed rozprawą w sądzie często oznacza szybsze zakończenie sprawy. W rzeczywistości sąd rzadko wydaje skierowanie na badanie DNA w kierunku ojcostwa. Do zakończenia sprawy konieczna jest analiza wielu innych dostarczonych dowodów, a dopiero później, po kilku rozprawach, w niektórych sytuacjach zlecane są badania DNA.
Przedstawienie w sądzie gotowego wyniku badania DNA na ojcostwo może więc znacznie ukrócić postępowanie i zmniejszyć liczbę rozpraw – nawet do jednej! Dzięki temu można oszczędzić czas, pieniądze i nerwy.
Należy pamiętać o tym, że za testy DNA na ojcostwo zlecone przez sąd najczęściej płacą strony postępowania. Bardzo rzadko można liczyć na zwolnienie z kosztów testu na ojcostwo. Badania wykonuje się we wskazanej przez sąd placówce medycznej i w wielu przypadkach są one droższe niż, gdybyśmy wykonali je wcześniej.
Badania genetyczne wykonane przed rozprawą w prywatnym laboratorium są tańsze. Wiele placówek wykonujących analizy DNA oferuje także dogodne formy rozłożenia płatności na raty. Wybierając samodzielnie laboratorium, możesz również wybrać miejsce i datę pobrania, co jest bardzo wygodne. Nie są one narzucone z góry.
Ciekawy artykuł: Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?
W jakich sytuacjach warto zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo jest zlecany najczęściej, by ustalić lub zaprzeczyć ojcostwo. Mężczyzna może wykonać taki test też np. wtedy, gdy chce uzyskać pewność co do ojcostwa przed przepisaniem spadku. Test DNA może się okazać przydatny także w sytuacji, gdy podejrzewa się swoją partnerkę o zdradę lub gdy przypuszcza się, że płaci niesłusznie alimenty.
Jeśli chodzi o kobiety: najczęściej wykonują one test DNA na ojcostwo po to, by zyskać pewność, że są w ciąży ze swoim partnerem. Wynik testu DNA może stanowić potwierdzenie w sprawach związanych z pomocą finansową i alimentami na dziecko.
To może Cię zainteresować: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?