Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Testy na ojcostwo przeprowadzane są obecnie w wielu laboratoriach. Oferta różni się jednak nie tylko ceną, jak myśli wielu pacjentów. Co jeszcze jest zatem ważne przy wyborze badania DNA? 🎯 Jak rozpoznać czy testy DNA są przeprowadzone dobrze? Oto 6 najważniejszych wskazówek, na które warto zwrócić uwagę!

Jak rozpoznać czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Oto 6 najważniejszych wskazówek, które pokażą Ci, jak wybrać laboratorium, które przeprowadzi testy DNA na ojcostwo dobrze i wiarygodnie.

1. Badanie 24 markerów DNA

✅ Obecnie złotym standardem na rynku jest analiza 24 markerów DNA. Jeśli laboratorium bada ich mniej (np. 16 czy 21) – nie ma sensu realizować takiego badania. Szczególnie, jeśli w badaniu będą analizowane próbki tylko od ojca i dziecka, ponieważ w takiej sytuacji badanie mniejszej liczby markerów niż 24 może nie dać jednoznacznego wyniku.

2. Doświadczenie w badaniach DNA

Coraz więcej marek decyduje się na realizację badań DNA – bardzo często są to jednak pośrednicy, którzy oferują tylko sprzedaż badania, którego sami nie wykonują. To może powodować problemy np. z późniejszym uzyskaniem odpisu wyniku (jeśli dane podmioty rozwiążą współpracę) czy brak możliwości wytłumaczenia dokładnych procedur realizacji.

⏩ Geneticus realizuje badania w doświadczonym laboratorium, które od lat skupia się na diagnostyce genetycznej.

3. Badanie dowolnych próbek

Jeśli laboratorium narzuca Ci, jakie próbki są najlepsze – lepiej poszukaj innej oferty. Rodzaj próbek (wymazy czy mikroślady) może rzeczywiście wpływać na cenę całego badania, natomiast w obrębie mikrośladów nie powinno być tych „lepszych” i „gorszych”. W Geneticusie zrobisz badania na ojcostwo na podstawie naprawdę dowolnych próbek, które zawierają DNA.

Poczytaj też: Jaka próbka jest najlepsza do testu na ojcostwo?

4. Wynik po polsku i z możliwością umieszczenia danych osobowych

Być może wydaje Ci się to oczywiste, że wynik powinien być po polsku. I rzeczywiście w dobrych laboratoriach tak jest. Te najtańsze oferty często zawierają jednak wynik po angielsku lub w innym języku (zależnie od tego, gdzie zlecają swoje badania). Dodatkowo bardzo rzadko masz również możliwość umieszczenia danych osobowych.

⏩ Pamiętaj! Bardzo ważne, aby na wyniku znajdowały się profile genetyczne badanych osób. Dodatkowo niezbędna jest też słowna interpretacja wyniku oraz pieczątki i podpisy osób wykonujących Twój test DNA na ojcostwo.

5. Brak dodatkowych kosztów np. za wysyłkę zestawu

Niska cena jest niska często tylko na początku… Potem okazuje się, że musisz dopłacić np. za zestaw (u nas masz go w cenie badania), za wysyłkę zestawu do Ciebie, a potem próbek do laboratorium (co u nas również znajduje się w cenie) czy nawet właśnie za tłumaczenie wyniku… Z początkowej kwoty 500-600 złotych robi się więc nawet ponad 1000. I to za badanie, co do którego nie masz wcale całkowitej pewności…

6. Wynik zgodny z rekomendacjami PTMSiK

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii wydało wytyczne co do wyników testów na ojcostwo. Pewny wynik potwierdzający ojcostwo to taki, który wydany jest z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Sprawdź więc, czy na pewno otrzymasz rzeczywiście taki rezultat.

Poczytaj więcej: Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

 

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

5/5 - (4 głosów / głosy)
Data publikacji: , Aktualizacja: