Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo można zrobić na podstawie tak naprawdę dowolnych próbek. Jednym z takich materiałów jest używana przez daną osobę maszynka do golenia. Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Próbki dyskretne – czyli inaczej mikroślady – mają bardzo dobrą trwałość. Pod warunkiem, że są odpowiednio zapakowane. Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

 1. Nie dotykaj gołymi rękami miejsca, gdzie może znajdować się DNA (ostrza) – możesz chwycić maszynkę przez chusteczkę czy papierowy ręcznik.
 2. Spakuj maszynkę do czystej papierowej koperty. Nie pakuj jej do woreczka czy plastikowej torebki, ponieważ tam mogłaby zapleśnieć.
 3. Opisz kopertę – danymi osobowymi badanych osób lub np. dziecko – dziewczynka. Możesz zapisać też orientacyjną datę pobrania.

To może Cię zainteresować: Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Czy maszynka do golenia jest dobrą próbką DNA?

Używana maszynka do golenia jest bardzo dobrą próbką do testu na ojcostwo. Na jej ostrzach znajduję się jej naskórek i to z niego izolowane jest DNA.

Pamiętaj! Laboratorium wykonuje badanie DNA na podstawie dostarczonych materiałów. Ważne, aby maszynka należała więc do odpowiedniej osoby. Nie martw się, że próbka będzie zanieczyszczona i że to zafałszuje wynik. Nawet jeśli na maszynce znajdzie się DNA dodatkowej osoby, laboratorium zauważy, że jest to mieszanina. Do wykonania analizy potrzebny jest czysty profil tylko jednej osoby.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Każda próbka DNA jest równie dobra i pewna. Nie ma więc znaczenia, jaki materiał przekażesz do badania DNA na ojcostwo. Oprócz maszynki do golenia mogą to być na przykład:

 • wymazy z policzka,
 • szczoteczka do zębów,
 • smoczek, gryzaczek,
 • patyczek z loda czy lizaka,
 • kubek, szklanka,
 • sztućce,
 • butelka czy puszka po napoju,
 • niedopałek papierosa.

To może Cię zainteresować: Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?

Data publikacji: , Aktualizacja: