Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo? ➡ Sprawdź!

Wiele osób przed zleceniem badania DNA zastanawia się, jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo. Boimy się, czy materiały przetrwają przechowywanie i transport, czy przypadkiem się nie zepsują i czy będą nadawały się do wykonania testu. Sprawdź, jak zabezpieczyć np. włosy, szczoteczkę do zębów, szklankę i wiele innych próbek!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo? Wymazy z policzka

Nasze zestawy do pobrania próbek zawierają specjalne wymazówki do pobrania wymazów z policzka. Od każdej osoby pobiera się dwa wymazy – z prawego i lewego policzka. Wymazy do testu na ojcostwo najlepiej pobierać w rękawiczkach, które również znajdują się w zestawie.

Po pobraniu wymazu wymazówkę wystarczy od razu schować do opakowania, w którym znajdowała się wcześniej. Nie trzeba czekać ani jej osuszać, ponieważ opakowanie jest papierowe.

Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo? Włosy, szklanka i inne

Do testu ojcostwa można wykorzystać dowolne próbki z DNA, np. maszynkę do golenia, kubek, smoczek, szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami, chusteczkę z katarem i wiele innych. Jak je zabezpieczyć?

Takie próbki najlepiej zebrać w jednorazowych rękawiczkach lub przez foliowy woreczek czy ręcznik papierowy – aby nie dotykać gołymi rękami miejsc, gdzie znajduje się DNA. Później wystarczy spakować je do czystej papierowej koperty i podpisać (np. dziecko – chłopiec, ojciec). Jeśli chcesz przekazać próbki, które mogą się stłuc – np. szklankę, kubek – najlepiej zapakuj je do kartonowego pudełka.

Fragmenty jedzenia czy np. pasty do zębów na szczoteczce nie mają wpływu na analizę. Warto jednak przed spakowaniem próbki wysuszyć (jeśli jest taka możliwość).

Pamiętaj! Nie chowaj wymazówek ani żadnych innych próbek do woreczka foliowego czy plastikowej reklamówki. To mogłoby spowodować ich zapleśnienie i uniemożliwić badanie.

Jak długo można przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

Tak naprawdę nie ma określonego terminu, jak długo można przechowywać próbki do testu na ojcostwo. Z powodzeniem badaliśmy nawet próbki kilkunastoletnie. DNA na takich materiałach jak wymazy z policzka, maszynka do golenia czy plama krwi na materiale (oraz oczywiście wielu innych) bardzo dobrze się przechowuje.

Spakowane materiały (w papierowym opakowaniu czy kopercie) przechowuj w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu, np. szafce.

Jeśli nie masz możliwości zlecenia badania na ojcostwo od razu i przesłania na raz próbek od wszystkich osób, możesz również najpierw przesłać jedne próbki, a potem kolejne.


Poczytaj więcej:

Data publikacji: , Aktualizacja: