Na czym polega rozwód kościelny?

W prawie kanonicznym nie istnieje pojęcie „rozwód kościelny”. Ślub kościelny wiąże parę na całe życie, chyba że małżonkowie postarają się o jego unieważnienie, a więc uznanie przez sąd kościelny ślubu za niebyły. Co powinniśmy wiedzieć i na co zwrócić uwagę, starając się o unieważnienie małżeństwa kościelnego?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest rozwód kościelny?

Z punktu widzenia prawa kanonicznego, to co nazywamy „rozwodem kościelnym”, jest zatwierdzeniem nieważności małżeństwa. Rozwód cywilny kończy małżeństwo, rozwiązuje umowę pomiędzy małżonkami, unieważnienie ślubu kościelnego oznacza uznanie małżeństwa za nieważne, jakby ślubu nigdy nie było.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje rozwód – na jakie koszty musisz się przygotować?

Na czym polega rozwód kościelny?

Można powiedzieć, że do uznania nieważności małżeństwa zawartego w kościele prowadzi długa i kręta droga. Dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata kanonicznego, który dysponuje odpowiednią wiedzą i nie tylko może przyspieszyć cały proces, ale najczęściej tylko dzięki niemu możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

Postępowanie rozpoczyna się od złożenia skargi w sądzie kościelnym. Dekret wydany przez przewodniczącego trybunału kościelnego decyduje o jej przyjęciu lub odrzuceniu. Przyjęcie rozpoczyna właściwy proces, w którym strony składają zeznania przed sędzią i notariuszem, w przeciwieństwie do rozwodu cywilnego strony zeznają pojedynczo.

O „rozwodzie kościelnym” decyduje sąd kościelny znajdujący się w diecezji, a dzięki reformie dokonanej przez papieża Franciszka, możliwy jest również skrócony proces przed biskupem, który trwa 45 dni (to jednak tylko teoretyczny czas, który w praktyce wynosi kilka miesięcy).

Jakie warunki są konieczne do stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Aby móc starać się o uznanie nieważności sakramentu małżeństwa, muszą zostać spełnione warunki określone prawem kanonicznym, a więc podstawy do złożenia w sądzie kościelnym tzw. skargi powodowej. Wśród nich możemy wyróżnić:

⏩ Niezdolność konsensualną (m.in. zaburzenia psychiczne, choroby psychiczne, zaburzenia psychoseksualne, narkomania, alkoholizm);
⏩ Wady zgody małżeńskiej (m.in. przymus, podstęp, kłamstwo, zatajenie, zdrada);
⏩ Zrywające przeszkody małżeńskie (m.in. impotencja, niezgoda wieku, różne religie, powinowactwo, pokrewieństwo).

Poczytaj też: Jak złożyć pozew rozwodowy?

 

Data publikacji: