Płeć dziecka test – jak sprawdzić płeć dziecka?

Wielu przyszłych rodziców nie może się doczekać, aby dowiedzieć się, jakiej płci jest ich dziecko. Jednym z kilku rozwiązań pozwalających odpowiedzieć na to pytanie jest test NIFTY dostępny w Pakiecie Pewna Mama. Badanie to analizuje również, czy brzdąc rozwija się prawidłowo, dzięki czemu rodzice zyskują cenne informacje na temat stanu zdrowia swojej pociechy. Dodatkowo można uzyskać pewną i jednoznaczną informację na temat ojcostwa biologicznego. Dlaczego warto wykonać test na płeć dziecka? Jakie są inne możliwości? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Płeć dziecka – test NIFTY – jakie korzyści wynikają z badania?

Płeć dziecka – test NIFTY i test na ojcostwo – jakie są zalety Pakietu Pewna Mama?

Test na płeć dziecka – jakie inne badania sprawdzają płeć dziecka?

Płeć dziecka – test NIFTY – jakie korzyści wynikają z badania?

NIFTY – test na płeć dziecka, to nieinwazyjne badanie prenatalne, które analizuje stan zdrowia dziecka pod kątem wad genetycznych [1]. NIFTY Plus, czyli wersja testu dostępna w pakiecie Pewna Mama, swoim zakresem obejmuje aż 70 chorób, takie jak: 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci, 60 mikrodelecje/mikroduplikacje [2].

W ramach tego badania płeć dziecka sprawdzana jest na życzenie. Rodzice mogą się o niej przekonać na wczesnym etapie ciąży, bo test wykonuje się już od 10 jej tygodnia. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla  mamy i dziecka. Polega na pobraniu krwi od ciężarnej jak do zwykłej morfologii. Następnie z krwi mamy wyizolowuje się cffDNA, czyli wolne pozakomórkowe DNA płodu [2].

Badanie NIFTY to jedno z najpopularniejszych badań, jakie przeprowadza się podczas diagnostyki prenatalnej. Ma bardzo wysoką czułość (powyżej 99% dla trisomii 21) i szeroką walidację kliniczną, co gwarantuje pewność wyniku. Jest to najczęściej wykonywany test z DNA płodowego [1].

Obecnie test NIFTY dostępny jest w Pakiecie Pewna Mama – zobacz poniżej, jakie są jego zalety!

Płeć dziecka – test NIFTY i test na ojcostwo – jakie są zalety Pakietu Pewna Mama?

Pakiet Pewna Mama to: test na płeć dziecka, test na ojcostwo w ciąży, test w kierunku ryzyka wad genetycznych u płodu.

Test na płeć dziecka wykonywany na życzenie rodziców przy teście NIFTY połączono z badaniem ojcostwa. Dzięki temu za pomocą jednego pobrania krwi od ciężarnej możliwe jest również ustalenie pokrewieństwa. By tego dokonać, od domniemanego ojca wystarczy pobrać wymaz z policzka lub próbkę dyskretną (np. w postaci włosów z cebulkami, paznokci, śladów spermy) [1].

Pakiet Pewna Mama pozwala zyskać pewność co do ojcostwa, przeprowadzić kompleksowe badania genetyczne dotyczące najczęstszych chorób płodu i zrealizować test na płeć dziecka. Dzięki temu rodzice uzyskują odpowiedź na wiele dręczących pytań, co pozwala im w spokoju cieszyć się ciążą.

Test na płeć dziecka – jakie inne badania sprawdzają płeć dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, od którego tygodnia ciąży można wykonać na płeć dziecka test. Okazuje się, że nie ma szybszej możliwości niż test NIFTY realizowany od 10 tygodnia ciąży.

W tym samym czasie możliwy do przeprowadzenia jest test na płeć dziecka z moczu. Wykonywany jest podobnie jak typowy test ciążowy i polega na wykrywaniu specyficznych męskich hormonów w porannym moczu kobiety. Dokładność testu to około 90%, ale może mieć na nią wpływ wiele czynników, np. spożywanie nadmiernej ilości płynów na 3 godziny przed jego wykonaniem, przyjmowanie progesteronu, odbycie stosunku płciowego bez zabezpieczenia, użycie moczu innego niż poranny [3].

Testem na płeć dziecka może być również wykonanie USG w okolicach 20 tygodnia ciąży. Wyniki tej metody sprawdzają się w 90%. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka, lecz jego minusem jest dość długi czas oczekiwania [4].

Oprócz testu na płeć dziecka i badania USG, sprawdzenie, czy rodzice będą mieli syna, czy córkę, umożliwiają badania prenatalne, typu: amniopunkcja i test tkanki kosmówkowej. Powyższe testy często wykonywane są, gdy lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, a nie samego sprawdzenia płci [4].

Test NIFTY to test na płeć dziecka, ale przede wszystkim to badanie, które przekazuje bardzo rzetelną wiedzę na temat zdrowia dziecka. Wykonywane w Pakiecie Pewna Mama razem z testem ojcostwa pozwala przywrócić spokój i zadbać o zdrowie dzidziusia.

Źródła:

  1. https://ojcostwoprenatalne.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/pakiet-pewna-mama/
  2. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/testy-nipt-porownanie-roznice/test-nifty-pro-a-nifty-plus/
  3. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/test-na-plec-dziecka-na-czym-polega-gdzie-mozna-kupic-lub-wykonac-test-aa-iG1H-GptR-uzZP.html
  4. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,103306,19938520,test-na-plec-dziecka-poznaj-najnowsze-metody.html

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Data publikacji: