Profilowanie DNA – badania DNA na ojcostwo

Badanie genetyczne posiadają wiele praktycznych zastosowań. Jedną z nich jest profilowanie DNA. Dzięki badaniom DNA można m.in. ustalić ojcostwo, sprawdzić pokrewieństwo, a nawet sprawdzić czy Twój partner bądź Twoja partnerka dopuścił/a się zdrady. Przedstawiamy jak wygląda identyfikacja osób w oparciu o profilowanie DNA na przykładzie wybranych badań.

Tego dowiesz się z artykułu:

W jaki sposób profilowanie DNA pozwala ustalić ojcostwo i pokrewieństwo

Profilowanie DNA a sprawdzenie wierności partnerki

Profilowanie DNA a ustalenie ojcostwa w ciąży

Identyfikacja osób na podstawie badań genetycznych ma bardzo prosty przebieg i opiera się na profilowaniu DNA. Metoda ta uznawana jest za najskuteczniejszą spośród wszystkich dostępnych metod identyfikacji [1].

W jaki sposób profilowanie DNA pozwala ustalić ojcostwo i pokrewieństwo?

jak sprawdzić DNA domowym sposobem, domowy test na ojcostwo

Profilowanie DNA to skuteczny sposób na ustalenie ojcostwa czy sprawdzenie pokrewieństwa. To doskonałe rozwiązanie dla mężczyzn, którzy mają wątpliwości, czy faktycznie są biologicznymi ojcami dzieci, które wychowują. Aby sprawdzić ojcostwo konieczne jest uzyskanie profili genetycznych domniemanego ojca oraz dziecka, które następnie porównywane są pod kątem zgodności, dzięki czemu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

Aby uzyskać profil genetyczny najpierw trzeba oddać odpowiednią próbkę do badań. W tym celu można pobrać wymaz z policzka albo jeśli np. badanie ma odbyć się dyskretnie, to wtedy można skorzystać z mikrośladów czyli przedmiotów należących do danej osoby, na których znajduje się materiał genetyczny. Takimi przedmiotami mogą być szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, niedopałek papierosa, smoczek, gryzak, włosy z cebulkami itp. [2].

Identyfikacja osób na podstawie badań DNA pozwala również na ustalenie biologicznego pokrewieństwa. Kolejną zaletą, jaką niesie za sobą profilowanie DNA jest możliwość sprawdzenia relacji w rodzinie. Badanie pokrewieństwa pozwala na sprawdzenie, czy zachodzi pokrewieństwo np. między dziadkami, a wnukiem, babcią, a wnuczką, rodzeństwem i wieloma innymi rodzajami relacji. Ustalenie pokrewieństwa pomocne jest również w momencie, kiedy chcemy ustalić ojcostwo, a domniemany ojciec nie żyje [3]. W tym celu do badania włączani są jego najbliżsi krewni z linii męskiej.

Profilowanie DNA a sprawdzenie wierności partnerki

Profilowanie DNA coraz częściej wykorzystywane jest w tzw. testach zdrady. Test zdrady to badanie, które pozwoli sprawdzić, czy na przesłanym materiale znajdują się ślady nasienia [4]. Identyczne testy stosowane są również przez policję i prokuraturę. W przypadku wykrycia nasienia badanie zdrady pozwala także ustalić, od kogo ono pochodzi. W tym celu z próbki, na której znajduje się nasienie wyodrębnia się profil genetyczny, który porównywany jest z kolejnym profilem np. osoby podejrzanej albo osoby, która zleca badanie.

 

Dla przykładu:

Mąż wysłał bieliznę żony, na której wykryto nasienie. Mężczyzna nie jest przekonany, że pochodzi ono od niego dlatego dla pewności decyduje się na przesłanie swojej próbki – może nią być np. wymaz z policzka. Uzyskany profil porównano z profilem, który pobrano z bielizny żony. Analiza porównawcza wykazuje, że oba profile należą do różnych osób. Jaki jest z tego wniosek? Żona dopuściła się zdrady.

Profilowanie DNA a ustalenie ojcostwa w ciąży

Ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży dla wielu osób może wydawać się niemożliwe. Badanie to wcale nie jest łatwe, jednak istnieją sposoby, które umożliwiają profilowanie DNA płodu, celem ustalenia ojcostwa jeszcze przed narodzinami. W tym celu można wykonać badanie na dwa sposoby.

Badanie ojcostwa w ciąży na podstawie krwi matki. Taki test można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Wolne DNA płodowe krążące w krwioobiegu matki pozwala ustalić ojcostwo najwcześniej na świecie [5]. Do badania potrzebna jest krew matki, która pobierana jest tak samo jak przy typowym badaniu morfologicznym. Od domniemanego ojca dostarczyć należy wymaz z policzka. Takie próbki odesłane do laboratorium i poddane analizom pozwolą w ciągu 10-15 dni roboczych uzyskać jednoznaczną informację, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem jeszcze nienarodzonego dziecka.

Sposobem, dzięki któremu można ustalić ojcostwo, zaczynając od 15 tygodnia ciąży jest badanie ojcostwa w oparciu o płyn owodniowy. Próbka do badań ojcostwa w tym przypadku pobierana jest w ramach amniopunkcji – płyn owodniowy umożliwia profilowanie DNA płodu. Matka oraz domniemany ojciec tym razem mogą dostarczyć dowolne próbki – wymazy z policzka lub mikroślady. Badanie na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego posiada jeszcze jedną dużą zaletę. Materiał jakim jest płyn owodniowy pozwala również przebadać nienarodzone dziecko pod kątem najpopularniejszych wad genetycznych. Tym sposobem przy jednym badaniu można zweryfikować dwie bardzo ważne kwestie.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/badania-dna-oferta/
  2. https://testynaojcostwo.pl/czym-sa-mikroslady/
  3. https://www.geneticus.pl/ustalenie-ojcostwa-po-smierci-ojca/
  4. https://pewnytato.pl/jak-sprawdzic-sperme-na-ubraniu/
  5. https://www.geneticus.pl/badania-dna/badanie-ojcostwa-w-ciazy-z-krwi-czy-z-plynu-owodniowego/

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

Data publikacji: , Aktualizacja: